Second handy jsou v posledních letech čím dál populárnější. Zákazníci v nich nakupují nejen kvůli úspoře peněz, ale také proto, že chtějí být šetrnější k životnímu prostředí. Jenže ne všechno, co se tváří jako výhodné, musí být nutně také bezpečné.
Mikrobiologové z Británie bijí na poplach. Obnošené oblečení totiž může ukrývat hotovou armádu nebezpečných mikroorganismů. „Při nadšení z nového kousku často zapomínáme na nejdůležitější věc – důkladnou dezinfekci,“ upozorňuje ve svém článku pro server The Conversation mikrobiložka Primrose Freestoneová z britské Univerzity v Leicesteru.


Málo se o tom ví, ale bakterie z kůže původního majitele mohou na oblečení přežívat i několik dlouhých měsíců, pokud je skladováno při pokojové teplotě. A nejde jen o neškodné mikroby. Mezi mimořádně nebezpečné vetřelce patří také salmonela, E. coli nebo norovirus, které mohou způsobit horečky, zvracení a průjem. A v některých případech může oblečení ze sekáče svému nositeli přivodit i velice nepříjemné plísňové onemocnění kůže.

Než však začnete panikařit a vyhazovat všechno nakoupené secondhandové oblečení, existuje naštěstí jednoduché řešení. Odborníci mají jasný recept. Je jím pochopitelně praní na 60 stupňů s kvalitním pracím prostředkem. „Studená voda v tomto případě nestačí,“ zdůrazňuje Freestoneová.



Pro oblečení, které vysokou teplotu nesnese, existuje alternativa v podobě speciálních dezinfekčních pracích prostředků. S jejich pomocí můžete i nadále podporovat udržitelnou módu, aniž byste riskovali své zdraví. Stačí jen dodržet základní hygienická pravidla a váš módní úlovek z druhé ruky bude nejen stylový, ale i bezpečný.