Jak bude otevřeno 17. listopadu? Stále panují zmatky. Lidi neví, kdy můžou do krámu. Jak to bude tuhle neděli?
Foto: Pixabay
Nákupy ve velkých obchodech nemusí být pro některé Čechy a Češky stresující jen kvůli davům. Mnoho lidí si stále není jisto, kdy přesně mohou a nemohou do oblíbených obchodních center vyrazit.
Blíží se nám 17. listopad. Letos to bude neděle, a tak přijdeme o jeden den pracovního volna. Současně s tímto datem se vynořuje i neustále řešená otázka ohledně otevírací doby obchodů během státních svátků.
Mezi českými spotřebiteli to opakovaně vyvolává nejistotu a zmatek. Současná legislativa stanovuje jasně daná pravidla pro provoz prodejen nad 200 čtverečních metrů během svátků. Zákon přitom rozděluje státní svátky do dvou kategorií s odlišným přístupem k otevírací době.
LIDL hodně překvapil. Okopíroval milovanou vánoční tradici oblíbené značky. Řeší se, kdy to dorazí do Česka
No konečně! Revoluce na dráze. Cestující čekali jako na smilování. A teď snad budou ušetřeny jejich nervy
Dobrou zprávou pro nakupující je, že během Dne boje za svobodu a demokracii 17. listopadu mohou všechny obchody v Praze i po celé České republice, bez ohledu na velikost, zůstat otevřené. Toto ustanovení se vztahuje i na velké řetězce s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních. Stejné pravidlo platí také pro zastavárny a výkupny použitého zboží.
Zákon o prodejní době v maloobchodě definuje osm významných dnů, během kterých musí větší obchody zůstat zavřené úplně nebo částečně. Mezi tyto dny patří například Nový rok (1. ledna), Velikonoční pondělí, Den vítězství (8. května), Den české státnosti (28. září), Den vzniku samostatného československého státu (28. října) nebo oba vánoční svátky. Speciální režim platí také pro Štědrý den, kdy musí větší prodejny zavřít již v poledne.
Obchody nabízí zboží plné breberek. Lidé si je nosí domů, aniž by vůbec tušili rizika
Válku se žmolky můžete vyhrát, záleží na taktice. Pomůže strašně laciná zbraň, kterou máte určitě doma
Mnoho dalších státních svátků však umožňuje běžný provoz obchodů. Mezi tyto dny se řadí Velký pátek, Svátek práce (1. května), Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje (5. července) nebo Den upálení mistra Jana Husa (6. července). Zákazníci tak mohou během těchto svátků nakupovat bez omezení. Do této kategorie patří také zmíněný 17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii.
Jenomže kdo si tohle má zapamatovat? Řada lidi proto logicky označuje současné nařízení z roku 2016 za nesmyslný kocourkovský kočkopes, a tvrdí, že když chceme udržovat sváteční dny opravdu sváteční, měli bychom mít zavřené obchody na úplně všechny svátky, a případně taky případně i všechny neděle, tak jako to mají třeba v sousedním Německu.
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil