Největší i nejmenší štíři světa jsou nyní k vidění v pražské zoo
Veleštír trnitý (Heterometrus spinifer) je jedním z největších zástupců rodu. K obraně používá masivní makadla (klepeta) a dospělé zvíře vydrží více než rok nepřijímat potravu bez trvalých následků.
V Gočárových domech v pražské zoologické zahradě můžete až do 26. května 2019 vidět unikátní kolekci štírů. Jedinečné tvory zájemcům přiblíží i komentované prohlídky, které se konají každou neděli.
„Jsou jako dinosauři,“ říká o štírech jejich chovatel Šimon Kapic, který je zároveň autorem výstavy. „Štíři jsou staří přes 350 milionů let a za tu dobu se změnili minimálně. Je to kus prehistorie.“
V Zoo Praha byla výstava štírů poprvé realizována loni a vzbudila velký zájem veřejnosti, i proto se nyní do Gočárových domů v obměněné podobě vrátila.
Nově je na výstavě k vidění například veleštír trnitý, jeden z největších zástupců rodu, který k obraně používá svá masivní klepeta a vydrží více než rok nepřijímat potravu, aniž by to pro něj mělo jakékoli trvalé následky. Za zmínku stojí také pouštní štíři, kteří přežijí několik měsíců bez jediné kapky vody. Zastoupeni jsou největší štíři světa (veleštír největší, štír nejdelší) dosahující délky přes 20 cm i takoví, kteří měří pouhých 2,5 cm (štír Innesův). Celkově výstava představuje téměř 40 druhů štírů.
Pro návštěvníky jsou každou neděli po celou dobu trvání výstavy připraveny komentované prohlídky, prezentace štírů a mezi 14. a 15. hodinou i ukázky jejich krmení. Dozvědí se tak mnoho zajímavostí ze života těchto fascinujících tvorů, jako třeba to, že většina druhů je plachá a není třeba se jich obávat, anebo to, že březost štírů může trvat přes dva roky a samice jsou schopné pozdržet porod mláďat do doby, než nastanou vhodné podmínky pro jejich přežití.
Češi přestávají slavit Vánoce? Lpění na tradicích přivádí mnohé ke zhroucení. Někteří mají odvahu říct dost. A uvádí důvody
Konec levných nákupů z Číny? Česko chce konečně zarazit predátorské eshopy, přidávají se další státy