ZajímavostiKristián Vích14. listopadu 20242 minuty čtení

Vědci zaskočeni žábami z Černobylu. Příroda dala o sobě jasnou zprávu. Všichni jsme to ale tak nějak tušili

Foto: Unsplash

Když se řekne Černobyl, většině z nás se vybaví osudná dubnová noc roku 1986, kdy exploze čtvrtého reaktoru místní jaderné elektrárny uvolnila do ovzduší smrtící koktejl radioaktivních látek. Katastrofa si vyžádala evakuaci 350 tisíc obyvatel i spoustu mrtvých, a kolem elektrárny vytvořila třicetikilometrovou zakázanou zónu. Oblast se stala symbolem jedné z největších průmyslových havárií v dějinách lidstva.

Přestože radiace může poškodit buňky a při vysokém ozáření organizmy zabít, situace v Černobylu se od havárie dramaticky změnila. Dnes zde zůstává pouze desetina původní radiace z roku 1986 a nejnebezpečnější izotopy, jako například jód, již dávno zmizely. A právě tento fakt otevřel nové možnosti výzkumu. Španělští vědci Germán Orizaola a Pablo Burraco se zaměřili na jedny z obyvatel zóny – rosničky východní (Hyla orientalis).

Čtěte také…
No konečně! Revoluce na dráze. Cestující čekali jako na smilování. A teď snad budou ušetřeny jejich nervy
Čtěte také…
Obchody nabízí zboží plné breberek. Lidé si je nosí domů, aniž by vůbec tušili rizika

Jak server The Conversation informuje, badatelé strávili poslední roky nočním lovem těchto tvorů, aby odhalili tajemství jejich přežití v radioaktivním prostředí. Oblast, kdysi považovaná za mrtvou zónu, se mezitím paradoxně proměnila v jednu z největších evropských přírodních rezervací.

Vědce především zajímalo, jestli (a jakým způsobem) zbytková radiace ovlivňuje délku života těchto obojživelníků. Pomocí sofistikovaných metod, včetně počítání „letokruhů“ v žabích kostech, zkoumali věk jednotlivých exemplářů. Nejstarší nalezená žába měla devět let. Většině ostatních bylo mezi třemi a čtyřmi roky.

Překvapivé výsledky ukázaly, že současná úroveň radiace v Černobylu nemá na žáby prakticky žádný negativní vliv. Vědci nezjistili rozdíly ani v délce života, ani v rychlosti stárnutí mezi žábami z kontaminovaných oblastí a jejich „čistými“ protějšky. Dokonce ani hladiny stresových hormonů nebyly u černobylských žab zvýšené.

Čtěte také…
Válku se žmolky můžete vyhrát, záleží na taktice. Pomůže strašně laciná zbraň, kterou máte určitě doma
Čtěte také…
LIDL hodně překvapil. Okopíroval milovanou vánoční tradici oblíbené značky. Řeší se, kdy to dorazí do Česka

Snad nejzajímavějším odhalením výzkumu bylo, že černobylské žáby jsou tmavší než jejich příbuzné z nekontaminovaných oblastí. Vědci se domnívají, že je to způsobeno evolučním přizpůsobením – melanin totiž může pomáhat v ochraně před radiací.

Podle vědců musíme nyní změnit náš pohled na černobylskou zónu. Území, které je dodneška němým svědkem jedné z největších jaderných katastrof v historii, se zároveň stalo unikátní přírodní laboratoří, která dokazuje, jak velkou odolnost a schopnost regenerace má příroda.

Čtěte také…
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil

Nepřehlédněte

Narodil se přesně před 123 lety. Tenhle herec změnil tvář českého filmu • České diváky stále baví kouzlo prvorepublikových filmů. Jejich půvab, elegance a především brilantní herecké výkony přitahují i dnešní publikum zvyklé na moderní filmovou tvorbu.

Dechberoucí vánoční překvapení. Světelná show na pražském letišti • Vánoční atmosféra v Česku nabírá nové rozměry. Stále více lidí firem hledá netradiční způsoby, jak zpříjemnit adventní čas svým zákazníkům i zaměstnancům.

Bývalý televizní magnát to řekl naplno a jasně. ČT měla dávno zmizet, neplní svou roli • Česká mediální scéna prochází v posledních letech turbulentními změnami. Stále více diváků přehodnocuje své návyky a způsob, jakým konzumují televizní obsah. Do tohoto víru změn nyní vstupuje výrazný hlas z minulosti.

Meteorologové mají pro Čechy nepříjemnou zprávu. Takhle to letos dopadne • Stále více Čechů si všímá, že typická zimní idylka z dob našich prarodičů je spíše vzácností. Namísto zasněžených ulic a třpytivých rampouchů na okapech se častěji setkáváme s blátivými chodníky a deštivým počasím.

Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil • Adventní atmosféra se pomalu vkrádá do českých domovů a s ní přichází i tradiční dilema. Kde najít ten pravý symbol Vánoc, který potěší celou rodinu a přitom nezruinuje předvánoční rozpočet? Letošní rok přináší opět příjemné řešení.

Dobrá zpráva! Zemní plyn v příštím roce zlevní. Víme, kolik ušetříte • V době, kdy ceny energií neustále straší české domácnosti, přichází konečně pozitivní zpráva. Pražská plynárenská se rozhodla jít proti proudu a od začátku příštího roku výrazně sníží ceny zemního plynu. Pro mnohé domácnosti to může znamenat významnou úlevu v rodinném rozpočtu.

Multimilionářka prozradila, co vám brání vydělávat velké peníze • Stále více lidí zjišťuje, že tradiční cesta ke kariérnímu úspěchu může být slepou uličkou. Codie Sanchezová, bývalá zaměstnankyně Goldman Sachs, která se vypracovala na multimilionářku, nyní odkrývá karty a ukazuje, proč většina z nás uvízla v začarovaném kruhu průměrných příjmů.

mBank spouští revoluční novinku. Peníze vám z účtu zmizí výrazně rychleji. Možná se dočkají i Češi • Digitální bankovnictví prochází v posledních letech dramatickými změnami. Zatímco české banky své mobilní aplikace postupně vylepšují o drobné funkce, z Polska přichází novinka, která může změnit způsob, jakým vnímáme bankovní služby.

Rusům asi definitivně přeskočilo. Na seznam cizích agentů chtějí zařadit imaginární postavu • Pochopit ruskou mentalitu je pro západního člověka obtížné, někdy dokonce nemožné. Nejnovější nápad tamních představitelů působí jako aprílová novinová zpráva. Jenže všechno je nejspíš myšleno smrtelně vážně.

Diskriminace v českém hotelu. Manžele odmítli ubytovat z naprosto trapného důvodu. Skončilo to pokutou • V České republice se stále dějí nemilá „překvapení“ v oblasti služeb, která mnozí považovali za dávno překonaná. Kontroly odhalily alarmující případy, při kterých byli někteří zákazníci postaveni před nepříjemnou realitu a potupně konfrontováni se svou jinakostí.