I kočky můžou nevidět už od narození nebo oslepnout v průběhu života – ať už kvůli nějaké nemoci, nehodě, nebo z jiného důvodu. „Může to znít děsivě, ale dokonce i když kočka nevidí ani na jedno oko, zvládne si se slepotou zpravidla poradit. Péče o slepé kočky obvykle není příliš odlišná od péče o kočky, které vidí,“ říká Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu na pomoc psům a kočkám v nouzi.
1. Paměť
kočka si zapamatuje rozložení nábytku, a to ať toho lidského, tak třeba kde je škrabadlo, záchůdek a misky na jídlo a vodu nebo fontánka. Určitě to neznamená, že už nikdy v životě nemůžete s ničím nijak hýbat nebo se přestěhovat, jen vždy chvíli potrvá zvyknout si na nové rozpoložení. Paměť ale obecně kočkám pomáhá pohybovat se po domácnosti sebevědomě.
2. Nic jim nebrání si hrát
Pro štěstí kočky potřebují i každodenní hraní, a v tom ani slepým kočkám nic nebrání. Stačí volit hračky, které dělají nějaký zvuk (například šustí) nebo které ucítí (hračky se šantou, kozlíkem).


3. Další smysly pomáhají
Nevidomým kočkám pomáhají v orientaci také jejich sluch a čich. Navíc za sebou nechávají pachovou stopu, třeba tlapkami při chůzi. A fousky samy o sobě varují před překážkami. I pokud někdy kočka přeci jen do něčeho lehce vrazí, tak vlastně o nic nejde.
4. Dál se můžou kamarádit
Kočky používají ke komunikaci i zvuky a pachy, takže i slepá kočka má většinu vjemů potřebných pro socializaci. Soužití s dalšími kočkami nebo jinými zvířaty tak není o nic komplikovanější než u vidících zvířátek, která si také musí zkrátka sednout.
5. Dokáží být samostatné a sebevědomé
Pokud už se slepé narodí, jsou na to zvyklé od začátku, ale platí to i pokud kočka oslepne až později. Když se zrak zhoršuje postupně, zvládne se kočka přizpůsobit až tak, že na ní majitel ani dlouho nemusí nic poznat. Ale i v případě náhlého oslepnutí, třeba kvůli úrazu, si časem kočka obvykle zvykne a zase spokojeně vládne svojí domácnosti.

Slepé kočky nebo kočky, které hůř vidí, by kvůli jejich bezpečnosti neměly být pouštěné ven bez dozoru, pohyb venku jim však můžete dopřát třeba v rámci venkovní voliéry nebo procházek s postrojem. Kvůli tomu, že nevidí a přitom můžou i neohroženě dovádět a skákat, je navíc opravdu důležité zabezpečit balkóny a okna pevnou mříží nebo sítí pro kočky, která je případně udrží – na což by ale měl myslet úplně každý majitel koček.
„Je dobré připomenout, že někdy jde horší zrak ještě zvrátit, když se problém řeší včas, nebo je potřeba alespoň kočce pomoci s jinými zdravotními problémy. Proto když se vám něco nebude zdát, určitě navštivte veterináře. A nezapomínejte ani na pravidelné preventivní kontroly,“ radí Soňa. Ve vážných případech je dobré navštívit i přímo veterinárního očního specialistu.


„Během let pomáhání handicapovaným zvířatům už jsme se setkali se spoustou slepých koček. Ať už o zrak přichází vaše vlastní kočka, nebo třeba uvažujete o adopci slepé kočky, ale bojíte se, jestli péči zvládnete, nemusíte mít obavy. Lidi obvykle až překvapí, jak moc kočkám slepota nebrání v sebevědomém, spokojeném a naplněném životě. A jak málo se to liší od péče o vidící kočky,“ shrnuje Soňa.