Zvláštního papouška odchovali v pražské zoo. Je to mimořádný úspěch
Takhle vypadá mládě trichy orlího 48 dní po vylíhnutí. Foto: Zoo Praha
Zoo Praha si na své konto připsala další významné prvenství. Jako vůbec první zoologická zahrada v kontinentální Evropě odchovala trichu orlího, významně ohroženého a vzhledově velmi zvláštního papouška.
Tricha orlí žije v deštných lesích nižších poloh novoguinejských velehor. Právě tady jej domorodci loví pro jeho červené peří, kterým si zdobí čelenky. „Podle nedávného průzkumu Wildlife Conservation Society je kvůli uspokojení tamní poptávky zabito každoročně 8 % celkové předpokládané populace trichů orlích,“ přibližuje ohrožení tohoto druhu ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
Ze života trichů
Trichové orlí nehnízdí v opuštěné dutině stromu jako většina ostatních papoušků. „Pro stimulaci hnízdění si dutinu v tlejícím kmeni potřebují sami vyhloubit. Připravili jsme jim tedy kmen a dutinu ještě zcela napěchovali hoblinami. Trichové si prokousali vstupní otvor a vynášeli hobliny z dutiny, čímž se evokovala právě tato hnízdní adaptace,“ popisuje přípravy pro úspěšný odchov kurátor ptáků Antonín Vaidl.
Odchov je náročný
Mláděti odchovávanému v zázemí jsou nyní téměř dva měsíce a váží více než 600 gramů. Chovatelé jej musí krmit každých pět hodin, a to i v nočních hodinách. Má to totiž svůj důvod.
Trichové mají na svém jídelníčku hlavně ovoce a vyznačují se rychlým trávením, takže při déle trvající pauze by mládě mohlo hladovět a ztrácet na váze. Papoušek dostává směs papáji, banánu, instantní směsi pro lorie a dokrmovací směsi s přídavkem podpůrných látek.
Pohlaví mláděte zatím ještě není známé. Dospělé trichy orlí chová Zoo Praha v novoguinejské expozici Rákosova pavilonu.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu