Kam vyrazitPetra Domašínská13. března 20182 minuty čtení

Znáte historii Stromovky? Začíná bezplatná venkovní výstava, kde se dozvíte podrobnosti

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 14. března do 1. července 2018 venkovní výstavu Stromovka. Jak název napovídá, věnována je především historii Královské obory Stromovky, jedné z významných zelených ploch na mapě Prahy a jejímu vývoji od 16. do 20. století.

Zlatý věk této panovnické honitby v těsné blízkosti hlavního města nastal v 16. a na počátku 17. století. Od začátku 19. století se pak stala vyhledávaným místem zábavy Pražanů. Prostřednictvím reprodukcí fotografií, dobových map, kreseb a rytin představí výstava vývoj tohoto parku až do doby, jak jej známe dnes.

ČTĚTE TAKÉ: Den otevřených dveří ČHMÚ ukáže, jak se předpovídá počasí

Historie Stromovky

Do historie Královské obory se nejvýznamněji zapsali Ferdinand II. Tyrolský a Rudolf II. Původní název místa zněl „Alte Tiergarten“, v překladu „Stará obora“. V éře obou vládců se však spíše přibližoval k novodobému významu zoo. Počet druhů chované cizokrajné zvěře byl skutečně úctyhodný. Z iniciativy Rudolfa II. byly v oboře realizovány stavby Císařského mlýna a Rudolfovy štoly, vodního díla, které přivádělo do rybníka ve Stromovce vodu z Vltavy.

Teleček je nevyšším místem v Praze. Nejedná se ale o kopec.

ČTĚTE TAKÉ
Nejvyšší vrch v Praze? Vítkov, Petřín ani Bílá Hora to není. O tomhle místě málokdo ví

Od roku 1804 je královská obora přístupná veřejnosti jako anglický park se zahradnicky upravenými úseky. V 19. století do něj sice okrajově zasáhla stavba Podmokelské a Buštěhradské dráhy a procházely jím i tramvajové koleje, nic z toho ale nezmenšilo jeho oblibu trvající dodnes.

Kdy a kde?

Bezplatná venkovní výstava o historii Stromovky je umístěna nepřetržitě před budovou Muzea hl. m. Prahy na Florenci až do konce června.

Nepřehlédněte