Zásadní změna pro kuřáky. Mentolové cigarety v Česku končí. Škodí mnohem víc, než se může zdát
Kuřáci mentolových cigaret si od 20. května již svoji oblíbenou značku nekoupí. Mentolové cigarety, v posledních letech inovované o práskací kapsli, kouří až třetina dospělých kuřáků. Zákaz jejich prodeje ve všech zemích Evropské unie byl oficiálně odsouhlasen již před pěti lety. Nyní tak definitivně končí a zákaz se týká jak klasických mentolek, tak cigaret s mentolovou kapslí. Kuřáci si také výrazně připlatí. Od jara se zvýší spotřební daň na krabičce u všech cigaret o 12 až 13 korun.
Zákaz prodeje se týká běžných mentolových cigaret i těch s mentolovou kapslí. Nevztahuje se však plošně na alternativy klasických cigaret, tedy především na elektronické cigarety, tzv. liquidy a také na zahřívaný tabák, jako je například IQOS.
Povolení jejich prodeje zůstává nadále v kompetenci členských států Unie a u nás se žádné omezení prodeje těchto výrobků nechystá. Předpokládá se, že právě po nich kuřáci klasických mentolek sáhnou jako po alternativě.
Mentolky škodí víc, než si myslíte
Většina z nás se domnívá (a zapřisáhlí kuřáci mentolek to často i tvrdí), že kouřit mentolovou cigaretu je zdravější, než kouřit klasické tabákové cigarety.
Odborníci na léčbu tabákové závislosti právě zákaz prodeje mentolových cigaret považují za velmi významný krok k zásadnímu omezení kouření. Mentolové cigarety totiž začíná kouřit mladá generace jako první, mentol mají děti rády.
Mentol při vdechování dráždí chladové receptory v krku a lidé tak mají pocit, že vdechují čistý a chladný vzduch, ale opak je pravdou. Mentolové aroma uvolňuje a rozšiřuje dýchací cesty.
Cigaretový kouř se díky mentolu dostává mnohem hlouběji do plic a navíc ve větším objemu. Ve výsledku mentolové cigarety ubližují kuřákům mnohem více, než ty klasické.
Mentolové cigarety mají skoro stoletou tradici
Mentolové cigarety se poprvé objevily v americkém Ohiu roku 1925, kdy s jejich objevem přišel mladý muž jménem Lloyd Hughes, přezdívaný Spud. Protože měl Lloyd astma, jeho matka ho nutila vdechovat mentolové krystaly.
Lloyd zjistil, že když uloží mentol do stejné plechové krabice s cigaretami, cigarety dostanou svěží příchuť. Zpočátku si je vyráběl jen pro svoji potřebu, až později je začal nabízet zákazníkům v restauraci svého otce.
Novinka hostům zachutnala a Lloyd si své cigarety pod značkou Spud nechal patentovat a začal je prodávat po celém Ohiu. Už v roce 1932 byly cigarety Spud nejpopulárnější značkou v Americe.
Spud sice svoji značku odprodal velké tabákové společnosti, ale špatně si nežil ani poté. Nakupoval auta, domy, pořádal divoké večírky a nakonec téměř všechny peníze prohýřil. Do konce života se snažil vymyslet další stejně populární ochucenou cigaretu, to se mu však již nikdy nepodařilo.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu