MagazínKristián Vích6. března 20192 minuty čtení

Zabiják jménem sůl. Lidé překračují doporučenou dávku a často o tom ani neví

Sůl nad zlato? Ano, ale jen v omezeném množství.

Sůl nad zlato? Ano, ale jen v omezeném množství.

Sůl je pro lidské tělo sice nepostradatelná, ale nadměrný příjem představuje obrovské zdravotní riziko. Doporučené denní množství soli přitom často překračujeme, aniž bychom si to uvědomovali. Upozorňuje na to kampaň s názvem World Salt Awareness Week, která probíhá v těchto dnech.

Cílem každoroční celosvětové kampaně je varovat před nadměrnou konzumaci soli v potravě a informovat o negativním vlivu této spotřeby na lidské zdraví. Letošní ročník se zaměřuje na tzv. skrytou sůl.

Za optimální denní množství soli pro dospělého člověka se považuje 5 gramů, což je asi jedna čajová lžička. Pro děti je toto množství ještě menší. Jen část z toho přitom může být použita k dochucení jídel či být viditelná na povrchu potravin. Započítat se musí i ta část, která je již skryta v jídle jako technologická součást.

Spotřebitelé často nemají dostatečný přehled o obsahu soli v potravinách, protože nevěnují pozornost údajům na obalu. A výrobci to s používám soli při výrobním postupu z nejrůznějších důvodů leckdy až zbytečně přehánějí.

Jak sůl škodí zdraví

Spotřeba soli v Česku překračuje doporučenou hranici až trojnásobně. Důsledkem je vysoký krevní tlak, jenž má za následek zvýšený výskyt onemocnění srdce a velkých cév, a tedy vyšší nemocnost a předčasnou úmrtnost z těchto příčin.

Sůl způsobuje i onemocnění ledvin (např. ledvinové kameny) a osteoporózu (úbytkem kostní hmoty). Zprostředkovaně podporuje i rozvoj obezity, neboť slaná chuť jídla vyvolává žízeň a zároveň podporuje oblibu sladkých nápojů, po nichž se objevuje chuť na slané. Vzniká tak vlastně začarovaný kruh.

Jak sůl omezit

Rozumnou cestou k omezení konzumace soli je pozvolné snižování obsahu soli a ovlivňování chuti pokrmů neslanými kořenícími přísadami. Chuťové buňky si tak lépe zvyknou a vy nebudete mít na slané tolik chuť.

Sůl nahraďte čerstvými nebo sušenými bylinkami, případně neslaným kořením. Nedosolujte jídlo na talíři a odstraňte sůl a průmyslová dochucovadla ze stolu. Vyvarujte se nákupu a konzumaci polotovarů, vařte ze základních surovin. Omezte konzumaci slaných potravin jako jsou tvrdé sýry, salámy, uzeniny, olivy ve slaném nálevu, slané zeleninové a rybí konzervy, instantních polévky, čínské nudle apod. Vůbec nekupujte takové potraviny, na kterých je sůl vidět (pečivo, preclíky, chipsy, tyčinky). Dětem slané pochutiny nedávejte vůbec

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.