Výstava v Národním muzeu připomíná historii a význam tištěných novin a časopisů
V Historické budově Národního muzea probíhá v těchto týdnech výstava s názvem Labyrint informací a ráj tisku. Na její přípravě spolupracovali pracovníci muzea s Unií vydavatelů, profesní organizací vydavatelů periodického tisku v České republice. Záměrem je připomenout význam i dlouhou tradici vydávání novin a časopisů u nás.
Letos je to 300 let od vydání prvních česky psaných novin. Výstava Labyrint informací a ráj tisku ukazuje, jak se vyvíjely noviny a časopisy, jak se měnili čtenáři i novináři vlivem společenských a technologických změn nebo jak se proměňoval vztah žurnalistiky s politickou mocí.
Výstava provede návštěvníky prostorem připomínajícím labyrint, ve kterém spatří ukázky mimořádných exponátů – nejstarší české a německé noviny u nás, ještě starší zpravodajské letáky, předměty, s nimiž konkrétní novináři byli v denním kontaktu (např. osobní věci V. M. Krameria, redakční stůl Karla Havlíčka a Jakuba Arbese, kompletní soubor předmětů ze šuplíku stolu redaktora Jaromíra Johna, novinářský zápisník Eduarda Basse či jeden z počítačů první redakce Blesku z roku 1992) nebo mezinárodní ocenění Zlaté pero svobody, které bylo symbolem odvahy novinářů a vydavatelů v roce 1968.
„Profesionalita, rozmanitost obsahu, popularita názorů a důvěryhodnost informací, to jsou hlavní devízy, kterými se tisk vyznačuje. Tyto hodnoty je potřeba nadále zachovávat a rozvíjet pro udržitelnost vydavatelského odvětví,“ uvedl předseda správní rady Unie vydavatelů Petr Marek.
Součástí výstavy je i úniková hra Fakescape, která je skupinám návštěvníků přístupná každý pátek. Na hru je nutné se předem přihlásit a pod vedením studentů politologie z Masarykovy univerzity ji pak mohou zájemci během 45 minut absolvovat. Hra pomáhá účastníkům v práci s informacemi a umožňuje jim si vyzkoušet práci novináře.
Výstava potrvá do 31. ledna 2020. Historická budova Národního muzea má otevřeno každý den od 10 do 18 hodin. Základní vstupné je 260 Kč.