Výstava exotických motýlů v pražské botanické zahradě
Foto: Unsplash
Tradiční výstavu exotických motýlů opět připravuje Botanická zahrada hl. m. Prahy. V pořadí již 18. ročník se tentokrát zaměří na jedovaté druhy.
Víte, jací motýli jsou jedovatí a jak se jed dostává z rostliny přes housenku až do motýla? Jak motýli hledají potravu pro sebe i pro housenky a co všechno dospělci jedí? Na tyto otázky můžete hledat odpovědi ve skleníku Fata Morgana od 9. června do 18. července.
Botanická zahrada v Troji již několik let spolupracuje s motýlí farmou ve Stratfordu nad Avonou, odkud před několika dny dorazila první zásilka kukel. Postupně dorazí na 5 500 kukel několika desítek druhů motýlů. Hojně budou zastoupeni hlavně jedovatí motýli rodu Heliconius.
„Letos se veřejnost seznámí s jedovatými motýli a jejich způsobem života. Nebudou ale chybět ani druhy, které ve Fata Morganě máme každým rokem, tedy oblíbení modří motýli z rodu Morpho nebo stěhovavý monarcha (Danaus plexippus). Zajímavostí je Methona confusa, což je babočka s průsvitnými křídly,“ láká Eva Smržová, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy a výstavy motýlů.
Skleník Fata Morgana hostí výstavu tropických motýlů již od svého zpřístupnění pro veřejnost v roce 2004. V loňském roce se výstava z důvodu uzavření skleníku v rámci protiepidemických opatření nekonala.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu