Výhra v Eurojackpotu může člověka totálně sejmout. Miliardy neznamenají štěstí, někdy právě naopak. Tihle lidé by mohli vyprávět
V očekávání pátečního losování Eurojackpotu o více než 3 miliardy korun si mnozí barvitě představují, co by s takovou pohádkovou výhrou udělali. Splatit hypotéku, koupit nové auto, zajistit rodinu? Málokdo si ale uvědomuje, jak dramaticky by tak obrovská částka změnila jeho psychiku a život.
Bank Eurojackpotu stále čeká na rozbití. Losovat se bude znovu tento pátek 6. prosince a celá Evropa je jako na trní. Lidé uzavírají sázky jako o život a kupují si alespoň na malou chvíli naději na lepší život.
Přidáno 1 900 Kč dostanou automaticky desítky tisíc lidí. Do stropu neskáčou, není to pro ně dost
Kardinální otázka zní: Bude mít Evropa dalšího eurového multimilionáře? Zatímco veřejnost vnímá výhru v loterii jako splněný sen, statistiky a příběhy skutečných výherců vypráví docela jiný příběh.
Další český řetězec začíná rozvážet potraviny až domů. Cílí hlavně na seniory
Podle výzkumníků University of Kentucky úplně zbankrotuje během pěti let po výhře přibližně každý dvacátý výherce. A je úplně jedno, kolik peněz vyhrál. Za těmito čísly se skrývá fascinující směs psychologických změn, které velké peníze v lidech probouzí.
Nečekaný příval peněz totiž aktivuje v mozku stejná centra odměny jako drogy či hazard. Výzkumy v oblasti neuropsychologie ukazují, že náhlé bohatství způsobuje doslova „opojení mocí“ – zvyšuje hladinu dopaminu a vytváří falešný pocit nezranitelnosti. Proto tolik výherců podléhá rizikovému chování a špatným rozhodnutím. Často pak končí v léčebnách pro gamblery.
Syndrom náhlého zbohatnutí
Odborníci tento fenomén nazývají „syndromem náhlého bohatství“. Jeho typickými příznaky jsou impulzivní utrácení, paranoia ohledně peněz a narušené vztahy s okolím.
Výzkum Paris School of Economics na vzorku 8 tisíc výherců odhalil paradoxní zjištění – zatímco duševní pohoda výherců zpočátku stoupá, jejich fyzické zdraví často utrpí. Důvodem je především snazší přístup k rizikovému životnímu stylu a častější sklony k závislostem – alkoholu a drogám.
Příběhy varují
Případ Evelyn Adams z USA působí jako varovný příběh z učebnice psychologie. Hned dvě výhry v loterii jí přinesly život, o kterém snila – nové auto, vzdělání pro dceru, štědré dárky pro rodinu. Paradoxně ale právě tento úspěch v ní probudil nebezpečnou závislost na hazardu. Dnes žije v karavanu, bez peněz a s vědomím, že promarnila životní šanci.
Mobily skrývají mimořádnou anomálii. Každý se může přesvědčit
Nebezpečný nález v paprice. Nelze vyloučit ohrožení lidí, řetězec stahuje výrobek z prodeje
Ještě dramatičtější je příběh Callie Rogers, která v pouhých šestnácti letech vyhrála v přepočtu 54 milionů korun. Peníze rychle utratila za plastické operace, kokain a falešné přátele. Následovaly deprese a pokus o sebevraždu. Dnes, jako pracující matka tří dětí, paradoxně našla mnohem větší životní spokojenost s běžným příjmem než s miliony na účtu.
Vztahy pod tlakem peněz
Možná překvapivě, nejvíc trpí mezilidské vztahy. Původní přátelé se začnou odtahovat, protože se změní dynamika vztahu. Noví „přátelé“ se naopak objevují v hojném počtu, ale jejich motivace bývá čistě materiální. Výherci často mluví o pocitu izolace a paranoie – nikdy si nejsou jistí, kdo s nimi mluví upřímně a kdo jen kvůli penězům.
Najdeme ale i pár pozitivních příkladů. Někteří výherci dokázali své bohatství využít moudře. Neváhali investovat do vzdělání, založili vlastní podnikání nebo pomohli své komunitě. Klíčovým faktorem úspěchu byla většinou schopnost zachovat si chladnou hlavu a vyhledat odbornou pomoc s finančním plánováním hned na začátku.
Čechům hrozí mastná pokuta v řádu desítek tisíc. Je to randál a usvědčit může záznam kamery
Psychologové doporučují v případě velké výhry několik zásadních kroků. Prvním je zachovat naprostou diskrétnost a o výhře informovat jen nejužší rodinu. Následovat by mělo vyhledání kvalifikovaných finančních poradců a psychologa. Zásadní je také neprovádět žádná velká životní rozhodnutí v prvních měsících po výhře, kdy je člověk pod vlivem prvotní euforie.
Tohle je údajně skutečný elixír mládí. Lék na stárnutí ale funguje jen pro jedno pohlaví
Pro mnoho lidí může být překvapivé zjištění, že samotné peníze štěstí skutečně nepřináší. Jak ukázaly výzkumy, klíčové je, jak s nimi naložíme. Neočekávaná výhra může být stejně tak požehnáním jako prokletím – záleží především na naší psychické připravenosti a schopnosti zachovat si zdravý úsudek.
Pokud tedy v pátek večer zjistíte, že právě vy jste novým miliardářem, dopřejte si čas. První dny po výhře mohou určit, zda se stanete jedním z úspěšných příběhů, nebo dalším varováním pro ostatní.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují