Vloupání do aut rapidně přibylo. Řidiči si za to ale často mohou sami
Foto: Pixabay
Pražským kriminalistům se podařilo za poslední měsíc poslat do vazby celkem jedenáct pachatelů, kteří se vloupávali do zaparkovaných vozidel v centru Prahy. V posledních měsících podobných případů enormě přibylo.
„Mluvíme o desítkách procent. Nejexponovanějšími oblastmi jsou Praha 6, Praha 7 a hlavně samotné centrum Prahy,“ uvedla policejní mluvčí Hana Křížová.
Policisté se setkali i s tím, že zloději z vozidla odcizili svazek klíčů i s čipem od domu. Na čipu byla napsaná adresa, pachatelé tak neváhali a vydali se na místo. Díky čipu se dostali do domu a následně i do bytu, ve kterém spal nájemník. Ten je ale vyrušil a zlodějům se podařilo utéct.
Řidiči si za to často mohou sami
Podle vyjádření Policie ČR k nárůstu této trestné činnosti značně přispívá i chování samotných řidičů. Ti v mnoha případech nechávají ve svých vozidlech viditelně ležet různé věci, které pachatele lákají. A je vcelku jedno, jestli se jedná o bundu, klíče, tašku nebo pouzdro s doklady. I takové, na první pohled nezajímavé věci, jsou pro zloděje magnetem.
„Není ani výjimkou, že řidiči nechávají ve svých vozidlech doklady a platební karty. Většinou je schovají do úložného prostoru pod loketní opěrkou nebo pod koberečkem. To jsou ale pro zloděje jedna z prvních míst, kam koukají po vniknutí do vozidla. Zneužít pak platební kartu nebo osobní doklady není žádný velký problém. Pokud nemáte ošetřené množství provedených bezhotovostních plateb do 500 Kč, může vás pachatel připravit během chvilky o tisíce korun,“ pokračuje mluvčí Křížová.
Často jde o recidivisty
Jedno takové vloupání do vozidla zachytily kamery v centru Prahy. Muž si nejprve vůz oblížel a čekal na vhodnou příležitost. Jakmile v okolí nebyli lidé, rozbil nouzovým kladívkem okno u řidiče. Poté si na pár vteřin sednul do vozidla, posbíral věci, které v něm ležely a během chvilky odešel. I tohoto muže se kriminalistům podařilo vypátrat a nyní je vazebně stíhán.
„Ze zkušeností kriminalistů lze říci, že pachatelé této trestné činnosti se v mnohém podobají. Většinou se jedná o muže kolem třiceti let, který má bohatou trestní minulost a je uživatel drog. Touto cestou si tak zajišťuje své živobytí,“ upozorňuje Hana Křížová.
Jeden z posledních zadržených mužů strávil ve vězení posledních 14 let téměř v kuse. Před měsícem byl propuštěn na svobodu a nyní už je za vloupání opět ve vazbě.
Dávejte si pozor
„Rádi bychom upozornili všechny řidiče, že právě oni mohou ve velké míře ovlivnit to, zda se jejich vozidlo stane terčem této trestné činnosti. Nenechávejte, prosím, uvnitř vozidel nic, co by mohlo přilákat zloděje. Ať už se jedná o různé části oděvu, či tašky, pouzdra, klíče a podobné věci. Nespoléhejte ani na to, že si od vozidla odběhnete jen na pár minut, protože zlodějům zabere krádež pár vteřin,“ dodává policejní mluvčí.
Pokud už k něčemu takovému dojde a vy zjistíte, že jste měli ve vozidle nezvanou návštěvu, ihned kontaktujte tísňovou linku 158. Pokud je to možné, ponechte vozidlo do příjezdu policie v takovém stavu, ve kterém ho zanechal pachatel. Umožníte tak kriminalistickým technikům zajištění stop a zvýšíte šanci na dopadení pachatele.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují