Vinici v Grébovce budou i nadále spravovat dosavadní vinohradníci
Vinice Grébovka.
Rada MČ Praha 2 na svém posledním zasedání v tomto týdnu souhlasila s výběrem dodavatele služeb údržby vinice Grébovka. Protože Ing. Iveta Bulánková jako jediný účastník zadávacího řízení prokázala splnění všech podmínek účasti stanovených zadavatelem a vyžadovaných zákonem, budou dosavadní vinohradníci Iveta a Pavel Bulánkovi vinohrad Grébovka spravovat i nadále.
Vinice v Havlíčkových sadech, která je mimo jiné zapsána na seznamu chráněných kulturních památek, má staletou historii. V roce 1992 ji v poničeném stavu převzala do péče MČ Praha 2 a najala na její obrodu Antonína Turečka, vinařského mistra z trojských vinic, a ten ji proměnil v zahradu hojnosti.
„Jeho dcera, paní Iveta, tak bude pokračovat v rodinné tradici. Pro městskou část je spolu se svým manželem zárukou vysoké úrovně práce. Městská část ve spolupráci se Zemědělskou univerzitou k tomu připravuje návrh zálivky keřů, aby i v době klimatických změn zůstala kvalita zachována,“ uvedl Václav Vondrášek, místostarosta Prahy 2 pro oblast životního prostředí, oblast výstavby a územního rozvoje a oblast památkové péče.
Unikátní vinohrad v srdci města
Kromě tradičních odrůd jako Rulandské modré, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau a Modrý Portugal, jimž se tradičně dobře na vinici daří, se zde pěstují i odrůdy jako Hibernal, Dornfelder a Neronet. Dnešní vinohrad s dvanácti tisíci keři také zásobuje burčákem již tradiční akci Vinobraní na Grébovce. Ročně tu vyrobí kolem 6500 litrů vína.
I když je v centru velkoměsta, nezadá si zdejší vinohrad s vyhlášenými moravskými vinicemi. Víno z Grébovky získává každoročně ocenění ve vinařských soutěžích. Jedním z posledních takových úspěchů je ocenění v rámci letošní Národní soutěže vín, kdy Grébovka zrodila tři vína oceněná zlatou medailí, dvě stříbrnou medailí i nejlepší Pinot Noir české oblasti.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují