MagazínTomáš Marný24. prosince 20192 minuty čtení

Vánoce s léky a alkoholem? Raději to nezkoušejte, koledujete si o vážné následky

Také patříte k těm ,,šťastným“, kteří na vánoční svátky onemocněli, a lékař jim předepsal antibiotika? Znamená to pro vás strávit Vánoce na suchu bez kapky alkoholu, nebo si můžete přece jen nějakou tu skleničku dopřát? Pro některé z vás máme možná dobrou zprávu.

Určitě jste již mnohokrát slyšeli, že míchat léky s alkoholem je zásadně špatně. A je to samozřejmě pravda. Alkohol škodí sám o sobě, a pokud k němu přidáme ještě silné léky, koledujeme si o pořádný malér. Nikdy bychom v takovém stavu neměli řídit nebo vykonávat složitou soustředěnou práci třeba u strojů, které nás mohou zranit. Obecně to platí i pro antibiotika, i když zde existují výjimky.

ČTĚTE TAKÉ: Svět po krizi se musí zásadně změnit, říká papež a popisuje svou představu

Výrobci léků nemají povinnost uvádět v příbalovém letáku, zda se konkrétní léky snesou s alkoholem. Uvádějí pouze potraviny nebo tekutiny, které bychom společně s léky neměli konzumovat. Například u řady penicilinových antibiotik se nedoporučují mléčné výrobky nebo kyselé šťávy.

Zásadně se alkohol nesmí pít s protiinfekčními antibiotiky, které se používají na záněty ústní dutiny nebo například nehojící se bércové vředy, jako jsou metronidazol, tinidazol, sulfamethoxazol nebo trimethoprim. I jediná sklenička vína společně s těmito léky může vyvolat těžké zvracení, rudou vyrážku po celém těle nebo i mdloby. Isoniazid nebo flukloxacilin zase špatně působí na játra a v kombinaci s alkoholem vám játra spolehlivě podráždí.

Obecně platí, že většina antibiotik se metabolizuje v játrech a ty tak pitím alkoholu nadměrně zatěžujeme. Alkohol je jed a naše játra se jej snaží vyloučit jako první. To může vést ke snížení účinnosti léků nebo k tvorbě acetaldehydu v těle, jehož projevem jsou závratě, zarudnutí, lapání po dechu nebo bolest na hrudi. Proto určitě s žádnými antibiotiky nepijte tvrdý alkohol. Naopak jedna sklenička vína nebo jedno pivo vám u většiny léků neublíží.

A ještě jedno velké pozor závěrem. Velmi nebezpečným může být pro naše tělo obyčejný paralen. Paracetamolem se můžeme poměrně lehce předávkovat, což může nezvratně poškodit jaterní tkáň. Otravy paracetamolem nejde spolehlivě léčit a jedinou možností u těžké otravy je urgentní transplantace jater. Paracetamol byste nikdy neměli kombinovat s alkoholem, který se metabolizuje právě v játrech. Můžete si způsobit vážné trvalé následky.

ČTĚTE TAKÉ: Mobil na toaletě? Zaděláváte si na vážné problémy. A nejde jen o bakterie

Nepřehlédněte