MagazínTomáš Marný24. prosince 20192 minuty čtení

Vánoce s léky a alkoholem? Raději to nezkoušejte, koledujete si o vážné následky

Také patříte k těm ,,šťastným“, kteří na vánoční svátky onemocněli, a lékař jim předepsal antibiotika? Znamená to pro vás strávit Vánoce na suchu bez kapky alkoholu, nebo si můžete přece jen nějakou tu skleničku dopřát? Pro některé z vás máme možná dobrou zprávu.

Určitě jste již mnohokrát slyšeli, že míchat léky s alkoholem je zásadně špatně. A je to samozřejmě pravda. Alkohol škodí sám o sobě, a pokud k němu přidáme ještě silné léky, koledujeme si o pořádný malér. Nikdy bychom v takovém stavu neměli řídit nebo vykonávat složitou soustředěnou práci třeba u strojů, které nás mohou zranit. Obecně to platí i pro antibiotika, i když zde existují výjimky.

Výrobci léků nemají povinnost uvádět v příbalovém letáku, zda se konkrétní léky snesou s alkoholem. Uvádějí pouze potraviny nebo tekutiny, které bychom společně s léky neměli konzumovat. Například u řady penicilinových antibiotik se nedoporučují mléčné výrobky nebo kyselé šťávy.

Zásadně se alkohol nesmí pít s protiinfekčními antibiotiky, které se používají na záněty ústní dutiny nebo například nehojící se bércové vředy, jako jsou metronidazol, tinidazol, sulfamethoxazol nebo trimethoprim. I jediná sklenička vína společně s těmito léky může vyvolat těžké zvracení, rudou vyrážku po celém těle nebo i mdloby. Isoniazid nebo flukloxacilin zase špatně působí na játra a v kombinaci s alkoholem vám játra spolehlivě podráždí.

Obecně platí, že většina antibiotik se metabolizuje v játrech a ty tak pitím alkoholu nadměrně zatěžujeme. Alkohol je jed a naše játra se jej snaží vyloučit jako první. To může vést ke snížení účinnosti léků nebo k tvorbě acetaldehydu v těle, jehož projevem jsou závratě, zarudnutí, lapání po dechu nebo bolest na hrudi. Proto určitě s žádnými antibiotiky nepijte tvrdý alkohol. Naopak jedna sklenička vína nebo jedno pivo vám u většiny léků neublíží.

A ještě jedno velké pozor závěrem. Velmi nebezpečným může být pro naše tělo obyčejný paralen. Paracetamolem se můžeme poměrně lehce předávkovat, což může nezvratně poškodit jaterní tkáň. Otravy paracetamolem nejde spolehlivě léčit a jedinou možností u těžké otravy je urgentní transplantace jater. Paracetamol byste nikdy neměli kombinovat s alkoholem, který se metabolizuje právě v játrech. Můžete si způsobit vážné trvalé následky.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.