Pražské zajímavostiPražskýDEN.cz15. listopadu 20192 minuty čtení

V pražské zoo se vylíhlo mládě tučňáka přímo před očima rodičů

V bezpečí nory je malý tučňák chráněný před ostatními členy kolonie. První toulky začne provozovat během druhého měsíce života. Nejprve se bude pohybovat ve vnitřní expozici, posléze i ve venkovním výběhu, v obou případech však pod dozorem rodičů.

V pražské zoologické zahradě v Pavilonu tučňáků se 18. října vylíhnul přímo před zraky svých rodičů tučňák Humboldtův. Aktuálně váží 406 gramů a jeho rodiče – samec Kulička (z pražského odchovu) a samice Plzeňačka (původem z Plzně) – se o něj od počátku vzorně starají. V bezpečí nory, kde zatím mládě tráví čas, jej zahřívají svými těly, a samozřejmě ho krmí natrávenými rybami.

„Ze začátku jde o takovou jemnou rybí kaši, ve které se postupně, jak mládě poroste, začnou objevovat kousky ryb. Po pár měsících života mláděti přestane kaše stačit, a tak mu rodiče začnou vyvrhovat celé ryby přímo do zobáku,“popsal vrchní chovatel tučňáků Jakub Mezei.

ČTĚTE TAKÉ: Místo techniky živá zvířata. Ovce a kozy spásají pražské louky a stráně

V bezpečí nory je malý tučňák chráněný před ostatními členy kolonie. První toulky začne provozovat během druhého měsíce života. Nejprve se bude pohybovat ve vnitřní expozici, posléze i ve venkovním výběhu, v obou případech však pod dozorem rodičů, kteří ho budou bránit před ostatními tučňáky a také si ho vždy dovedou zpět do svého hnízda.

Ve věku čtyř až šesti měsíců mládě chovatelé odeberou a přestěhují do separační místnosti, kde se bude zhruba 14 dnů učit brát ryby z jejich rukou. Tato dovednost je důležitá proto, aby měli chovatelé přehled o tom, kolik si který tučňák vzal za den ryb. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ve věku čtyř až šesti měsíců mládě chovatelé odeberou a přestěhují do separační místnosti, kde se bude zhruba 14 dnů učit brát ryby z jejich rukou. Tato dovednost je důležitá proto, aby měli chovatelé přehled o tom, kolik si který tučňák vzal za den ryb. Jde o velmi praktickou věc, protože kdyby některý z tučňáků potřeboval dostat léky nebo vitamíny, může mu je chovatel podat ukryté v rybě.

Mládě tučňáka Humboldtova. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zoo Praha jednotlivé tučňáky rozpoznává pomocí teček na jejich bříškách. Každý z tučňáků má tuto kresbu originální a po celý život neměnnou. Zda je nejmladší pražský tučňák samec, či samice pražská zoo zjistí za pár měsíců pomocí rozboru DNA z peří nebo krve.

Tučňák Humboldtův zastupuje asi nejvyšší procento z chovaných druhů tučňáků v zajetí. Dobře se množí a zvykl si i na evropské podmínky. V červeném seznamu ohrožených druhů (IUCN) je klasifikován jako zranitelný. Za posledních 150 let jeho populaci ohrozilo několik především lidských faktorů.

ČTĚTE TAKÉ: Některá jídla jsou pro pejsky smrtelně nebezpečná

Nepřehlédněte