LifestyleTereza Běhalová27. ledna 20192 minuty čtení

Lucidní sny prozrazují, jak je na tom naše duševní zdraví

Sny jsou již dlouhou dobu předmětem zájmu mnohých psychologů a stále vznikají nové a nové teorie o tom, proč vlastně existují. Některé z nich říkají, že sny jsou výsledkem náhodných aktivit neuronů. Jiné naznačují, že fungují jako jakési okno do podvědomí a v životě by mohly hrát velkou úlohu, kdyby se jim lidé naučili rozumět.

Jedna z teorií tvrdí, že sny jsou adaptivní mechanismus, který nám pomáhá připravit se na budoucí výzvy. Co dokážeme z našich snů vyčíst? Jsou něčím, co bychom měli pozorně sledovat a monitorovat? A nebo jsou pro náš každodenní život z velké části naprosto irelevantní?

ČTĚTE TAKÉ: Duše potřebuje každodenní péči. Zásady psychohygieny mnoho lidí zanedbává

Jako lidstvo jsme sice doletěli na Měsíc, ale jasné odpovědi na tyto otázky, týkající se našeho nitra, prozatím neznáme. Výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Psychology ovšem naznačuje zajímavou věc. Aspekty určitého typu snů, nazývaného lucidní sen, mohou být údajně spojeny s psychologickým blahobytem, resp. s absencí psychopatologických jevů.

Co je lucidní sen?

Lucidní snění (jinak také bdělý, vědomý spánek) je pojmenování pro stav, kdy si spící člověk uvědomí, že sní a to mu dá možnost se ve svém snu vědomě a bez omezení pohybovat, ovládat výsledek nebo měnit směřování. Podle odhadů přibližně 50 procent lidí zažilo ve svém životě alespoň jeden lucidní sen. Zhruba 20 procent lidí ho pak zažívá často – minimálně jednou za měsíc.

Sny jsou pro vědce stále neprobádaným územím.
Sny jsou pro vědce stále neprobádaným územím.

Čím intenzivnější, tím lepší

Psychologové z Ben-Gurion University v Izraeli zkoumali 187 vysokoškolských studentů, kteří si vedli spánkový deník. Nejprve u nich změřili různé psychologické ukazatele, včetně kvality spánku a zážitků ve spánku, lucidních snů, úzkosti, obsedantně-kompulzívních symptomů, stresu, symptomů deprese a disociace. Pak požádali skupinu těchto studentů, aby si po dobu dvou týdnů vedli snový deník.

To, co zjistili, bylo překvapivé. Lidé, kteří často měli vysoce intenzivní lucidní sny, pociťovali v průměru nižší úroveň psychické námahy, méně deprese, úzkosti a stresu, než ti s nízkou intenzitou lucidních snů. Rovněž překvapivé bylo, že neexistoval prakticky žádný rozdíl v psychologickém blahobytu u lidí s vysoce intenzivními lucidní sny a těmi, kteří takové sny nemají vůbec.

ČTĚTE TAKÉ: I zvířata mají sny, tvrdí vědci. O čem se zdá vašemu pejskovi?

Proč lucidní sen nevyvolávat

Patříte mezi lidi, kteří lucidní sny zažívají? Pak je pro vás lepší, pokud jsou intenzivní, než pouze slabé. Kvůli těmto výsledkům byste však neměli začít lucidní sny cíleně vyvolávat za účelem posílení vašeho duševního zdraví. Výzkumníci totiž varují, že používání záměrných technik na jejich vyvolání bylo často spojeno se spánkovými poruchami.

Nepřehlédněte