Kam vyrazitPetra Domašínská15. prosince 20172 minuty čtení

Unikátní výstava v Národním muzeu přibližuje vztah TGM ke Svaté zemi

Výstava Masaryk a Svatá země v Nové budově Národního muzea připomíná vztah T. G. Masaryka ke Svaté zemi.

Výstava Masaryk a Svatá země v Nové budově Národního muzea připomíná vztah T. G. Masaryka ke Svaté zemi.

Od 14. prosince 2017 do 13. ledna 2018 mají návštěvníci Nové budovy Národního muzea možnost zhlédnout výstavu Masaryk a Svatá země. Ta na patnácti panelech představuje nejen dosud mnohdy neznámé dobové fotografie z návštěvy, kterou první československý prezident vykonal na jaře roku 1927 do Svaté země, tehdy ještě pod mandátní britskou správou. Výstava také ukazuje širší kontext jeho vztahu k židovství a židovskému národu, a osvětluje tak hluboké vazby mezi Českou republikou a Izraelem.

„Na jaře 1927, v době, kdy Československu ještě nebylo ani deset let a Izrael byl teprve snem budoucnosti, přijel Prezident Tomáš Garrigue Masaryk do Svaté země, aby navštívil Jišuv – Židy v Zemi izraelské. Jednalo se o historicky první návštěvu oficiální hlavy státu v tehdejší mandátní Palestině. Ze symbolického hlediska to byl projev podpory a jedinečná událost. Na tuto cestu lidé v Izraeli nikdy nezapomněli,“ vysvětluje kontext výstavy velvyslanec Státu Izrael Daniel Meron. Masarykova cesta byla tehdy pojata z širšího hlediska návštěvy kolébek civilizace, postupně navštívil místa v Řecku, Egyptě a právě Svaté zemi.

ČTĚTE TAKÉ: Největší evropský pavouk slíďák tatarský je nyní k vidění v pražské zoo

Výstava Masaryk a Svatá země vznikla při příležitosti 90. výročí památné návštěvy a je iniciována Velvyslanectvím Státu Izrael. Od ledna příštího roku, kdy Izrael oslaví 70 a Česká republika 100 let od vyhlášení nezávislosti, se výstava vydá na pouť po českých a moravských městech.

Kromě mnohdy dosud nepublikovaných fotografií ukazuje také další archivní materiály z návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do Svaté země a zároveň osvětluje jeho výjimečný vztah k židovství a jeho genezi od Masarykových dětských let.

Výstava se dotýká i působení Masarykova syna a pozdějšího ministra zahraničí Jana a připomíná významnou roli, kterou ve vztahu k židovskému národu a Státu Izrael sehrál. V Nové budově Národního muzea doprovází právě probíhající výstavu Fenomén Masaryk, kterou si mohou návštěvníci prohlédnout až do 31. ledna 2018.

Nepřehlédněte