Úbytek turistů v Praze v prvním čtvrtletí byl velmi výrazný, ukazují data
V prvních třech měsících roku do Prahy zavítalo 1 100 000 hostů, tedy o 27,4 % méně než loni. Přestože v lednu počet návštěvníků ještě vzrostl o 7,7 %, v souvislosti s pandemií koronaviru Covid-19 v únoru jejich počet klesl o 1,1 % a v březnu úbytek dosáhl celých 73,5 %. Údaje zveřejnila agentura Prague City Tourism.
„Nejnovější statistika návštěvnosti dokazuje obrovský dopad pandemie na cestovní ruch v Praze ještě před faktickým uzavřením hranic. Potenciálně drtivý je pro Prahu zejména výpadek zahraničních hostů, kteří v metropoli dlouhodobě tvoří přes 80 % z celkové návštěvnosti. Současná situace ale skýtá příležitost pro domácí návštěvníky užít si Prahu jako nikdy předtím. V tom jim chceme pomoci také projektem V Praze jako doma. V jeho rámci ke každé odbydlené noci návštěvníci dostanou benefitní body, které budou moci využít pro vstup zdarma do nejrůznějších pražských objektů. Věřím, že akce bude úspěšná a pomůže nám alespoň částečně restartovat cestovní ruch v metropoli,“ říká Petr Slepička pověřený řízením Prague City Tourism.
V prvním čtvrtletí roku 2020 do Prahy přijelo 870 000 zahraničních návštěvníků, tedy o 30 % méně než v loňském roce. Domácích hostů do hlavního města zamířilo 230 000, jejich počet se tak snížil o 16 %. Návštěvníci v Praze strávili celkem 2 620 000 nocí, tedy o 24 % méně než v roce 2019. Nejdéle se v metropoli zdrželi hosté z Ruska (3,6 noci), Turecka (3,4 noci) a Izraele (3,2).
Před vyhlášením nouzového stavu a následným zákazem vstupu do České republiky všem cizincům bez trvalého či přechodného pobytu nad 90 dní v polovině března, evidujeme nejvýraznější úbytky u návštěvníků z Číny, Jižní Koreje a Itálie.
21. ledna čínská vláda zakázala všechny skupinové zájezdy a následně 3. února byly zakázány všechny přímé lety z Číny na mezinárodní letiště v České republice. Počet čínských hostů v Praze tedy v lednu ještě vzrostl o 18,7 %, v únoru pak klesl o 79,9 % a v březnu se snížil o celých 96,5 %.
V pondělí 2. března pak byla pozastavena všechna letecká spojení s oblastmi v severní Itálii a Jižní Koreji. Počet návštěvníků z Itálie tak v březnu klesl o 94,2 % a počet hostů z Jižní Koreje se snížil o 95,7 %.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu