Tvorba Josefa Zlamala a Richarda Štipla k vidění v Galerii Černá labuť
Josef Zlamal: How to Be an Elephant IV (2019).
Galerie Černá labuť zve na tvorbu respektovaného zástupce mladé výtvarné generace Josefa Zlamala. Do výstavy s názvem Stalo se za bílého dne si Zlamal přizval sochaře Richarda Štipla, svého dlouholetého spolupracovníka. Galerijní prostory jsou tak svědkem mimořádné symbiózy děl dvou autorů, která se vzájemně doplňují, reagují na sebe a vytváří originální, ale sdělné umělecké poselství.
Výstavě dominují díla Josefa Zlamala, jehož kresby a obrazy dokážou vést vzrušující a srozumitelný dialog napříč časem i kulturními tradicemi a zaujaly již sběratele i kurátory v mnoha zemích Evropy, Asie i Ameriky.
Jeho kořeny v německo-české umělecké rodině předurčují pochopení přesahu zeměpisných a kulturních daností, stejně tak potřebu intenzivní komunikace napříč jazyky, kulturami a plynoucím časem.
„Své náročné kresebné dílo neuzavírá do sebe, ale otevírá ho k otevřenému dialogu s jinými tvůrci, se kterými ho pojí ideové i formální souvislosti,” vysvětluje kurátor Martin Dostál a dodává: „Za hlavní výrazový prostředek si zvolil figurální kresbu, která svou expresí a exaltovaností nezapře výrazné odkazy, parafráze a citace pozdněgotického umění německé a vlámské provenience, včetně Hieronyma Bosche či Pietera Bruegela.“
Dialog obrazů a plastik
O důležitosti dialogu pro Zlamalovo dílo i o schopnosti vést jej v mnoha rovinách svědčí i několik vystavených děl, jejichž součástí jsou plastiky Richarda Štipla, česko-kanadského sochaře.
Oba autoři, pocházející mimochodem z moravského Šternberka, se spojili během jedné etapy v kongeniální tvůrčí tandem, vytvářející emocionálně silná a znepokojivá díla, která si získala ohlas doma i ve světě.
V dalších plánech Josefa Zlamala nalezneme odkazy ke komiksu, k německému expresionismu či k němému filmu a filmu noir, nechybí ani vztah k postmoderním vyprávěním a uměleckým strategiím od 90. let minulého století po současnost.
Autor pracuje i s inspiracemi literárními a dramatickými, jmenujme Friedricha Dürrenmatta (odtud i název výstavy v Galerii Černá labuť), Thomase Bernharda nebo Karla Čapka. V posledním období se do popředí dostává i barva i optimističtější témata.
Kdy a kde
Expozice je přístupná od 29. ledna do 12. března 2020. Prohlídky jsou možné ve všední dny od 10 do 17 hodin a o víkendech od 14 do 18 hodin. Galerie Černá labuť se nachází v osmém patře budovy Na Poříčí 25. Více informací naleznete na webu www.cernalabut.cz.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu