Pražské zprávyPražskýDEN.cz10. listopadu 20202 minuty čtení

Turistů v Praze v létě přibylo. Září přineslo další propad

Foto: Unsplash

Propad cestovního ruchu v Praze se za třetí kvartál, tedy období od července do září, podařilo mírně snížit oproti předchozím měsícům na 67 procent. Je to dáno zejména letními měsíci, které doprovázela uvolněná opatření v rámci pandemie koronaviru. Měsíc září však přinesl další propad. Do metropole za třetí kvartál přijelo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) 746 290 návštěvníků, kteří zde strávili 1,6 milionu nocí. Z toho 316 tisíc hostů bylo z tuzemska.

V červenci a srpnu se cestovní ruch v Praze opět nadechl, a to i díky úspěšnému programu V Praze jako doma. Do Prahy přijelo 572 328 návštěvníků. Z velké části se jednalo o domácí turisty, Němce, Poláky a Slováky. V půlce září však začala nastupovat druhá vlna pandemie a mnoho států začalo Českou republiku zařazovat na seznam rizikových zemí. Cestovní ruch se opět začal výrazně zpomalovat. Propad v září dle údajů Českého statistického úřadu je více než 75% oproti roku 2019.

„Koronavirus a navázaná protiepidemická opatření letos cestovnímu ruchu vůbec nepřejí. Nevzdáváme se a děláme maximum pro jeho udržení. Na začátek příštího roku chystáme program, který by navázal na úspěšnou kampaň V Praze jako doma a pomohl by nastartovat nadcházející turistickou sezonu. Pevně věřím, že se s pandemií naučíme pracovat tak, aby co nejméně ovlivňovala naše životy a měla co nejmenší dopad na cestovní ruch,“ říká Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Podíl domácího cestovního ruchu se letos podle zástupců z městské organizace Prague City Tourism výrazně zvýšil na rekordních 42 % oproti obvyklým 15 %. To je dáno hlavně tím, že se domácí turismus restartuje rychleji než zahraniční. Během letních prázdnin do metropole přijelo 231 tisíc domácích turistů. Praha tak zaznamenala 16% navýšení domácích hostů oproti roku 2019. 

„Po uvolnění jednotlivých vládních nařízení v létě jsme zaznamenali postupný nárůst návratu turistů. Celkový propad cestovního ruchu v Praze se snížil i díky programu V Praze jako doma. Díky němu do Prahy přijelo 70 tisíc návštěvníků, a to zejména z České republiky a ze sousedních států,“ popisuje František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism a dodává: „Bohužel s koncem letních prázdnin a se zhoršující se situací v souvislosti s pandemií očekáváme dále podobně vysoké ztráty jako při první vlně na jaře. Například Staroměstská radnice je za září na 10 procentech svých tržeb, což ilustruje reálný výpadek příjmů v cestovním ruchu.“

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.