Tři druhy nespavosti a fatální následky nedostatku spánku
Naše tělo potřebuje pravidelnou dávku kvalitního spánku, aby během dne mohlo správně a spolehlivě fungovat. Když se proto objeví nespavost, měli byste zbystřit. Něco s vámi totiž není úplně v pořádku. Jak ale poznat, o co se přesně jedná?
Za nespavost považujeme problémy s usínáním, ale i se spánkem samotným. Příznaky jsou krátký a lehký spánek, ale i časté probouzení se uprostřed noci a následná neschopnost znovu usnout. V zásadě existují tři typy nespavosti. Každý z nich má přitom vlastní charakteristiku.
Přechodná nespavost
Tento typ nespavosti nepřetrvává déle než jeden týden. Příčinou je stres z náročných životních situací, kterými si momentálně procházíme. Ať už jsou to obavy z nového zaměstnání, finanční problémy, spory v rodině nebo cokoliv dalšího, co vás momentálně trápí.
Přechodná nespavost může být způsobena i změnou prostředí, ve kterém spíme, nadměrný hluk, nevhodné osvětlení a teplota prostředí nebo změna jídelníčku či špatná životospráva. Je například prokázáno, že dlouhodobí alkoholici se probouzejí uprostřed noci mnohem častěji, než zbytek populace.
Akutní nespavost
Pokud problémy se spánkem trvají déle než týden, už hovoříme o tzv. akutní nespavosti. Tento typ už může pro organismus představovat problém, protože nedostatek spánku se po delší době začne nepříznivě projevovat i v běžném životě v podobě ospalosti, podrážděnosti, špatné nálady, nízké pracovní výkonnosti a celkové apatie. Pokud taková nespavost trvá déle než měsíc, přechází už do chronického stadia, kdy je nutné vyhledat pomoc lékaře.
Chronická nespavost
Tento typ nespavosti trvá od jednoho měsíce až do úplného vyčerpání organismu a nervového zhroucení. Může vzniknout buď jako primární onemocnění, nebo jako sekundární projev jiné nemoci (například deprese). Bez vyhledání lékařské pomoci se v tomto případě neobejdete. Vaše okolí si totiž po měsíci začne všímat fyzické i duševní zchátralosti.
Devatero spánkové hygieny
Abyste předcházeli vzniku nespavosti, dodržujte zásady spánkové hygieny. Není jich mnoho a mohou vám prospět i v případě, kdy nespavostí netrpíte, protože i kvalitní spánek může být díky nim ještě lepší.
- Choďte do postele každý den ve stejný čas (i o víkendu)
- Před usnutím se snažte přestat myslet na starosti, které vás trápí
- Udržujte v ložnici teplotu okolo 22 stupňů Celsia
- V ložnici odstraňte veškerá elektronická zařízení
- Večer vynechejte těžká jídla, kofeinové nápoje i alkohol
- Vyhýbejte se před spaním modrému světlu z displejů
- Zvolte optimální matraci a lůžkoviny
- Pokud je to možné, zajistěte v ložnici absolutní tmu
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu