Tragický konec Karla Augusty, velkého herce malých rolí. Osudným se mu stalo pití a ženy
Říká se, že není malých rolí, jen malých herců. Karel Augusta je jasným důkazem toho, že i když je herec obsazován do menších rolí, může udělat velkou kariéru a zůstat pro diváky doslova nezapomenutelným. Dokázal zahrát komediální i tragické charaktery natolik věrohodně, že vlastně vůbec nezáleželo na tom, jestli hraje kuchaře, nebo třeba veksláka.
Nejprve dal přednost přání svého otce
Své dětství strávil malý Karel Augusta s rodiči v Nuslích. Velmi blízký vztah měl také se svou babičkou. Ta bydlela ve Všetatech a starala se o hospodářství. Karel zde trávil hodně času, byly to pro něj nezapomenutelné chvíle spojené s klukovským dobrodružstvím. Později, když se rozhodoval o tom, že by se chtěl věnovat herectví, nesetkal se s pochopením u svého otce. Jak už to tak bývá, ten chtěl pro svého syna jistotu lepší budoucnosti, tedy studium. A proto Karel i přes svůj vnitřní nesouhlas nastoupil na obchodní akademii.
Ačkoli ho tento typ studia nijak neoslovil, například účetnictví doslova nesnášel, naučil se dokonale psát na stroji a ovládl těsnopis. Díky tomu měl možnost pracovat dokonce v kanceláři prezidenta republiky jako stenograf.
Láska k herectví nakonec zvítězila
To už se ale naplno projevila láska k herectví, kterou už nechtěl a asi ani nemohl dále potlačovat. Humorné na celé věci je, že se natolik ostýchal přihlásit se na AMU, že šel na přijímací zkoušky alespoň doprovodit svého kamaráda. A protože osud je v některých případech zřejmě pevně napsán, na AMU nakonec přijali právě jeho.
ČTĚTE TAKÉ
Zazářila jako princezna se zlatou hvězdou. Dnes na tom Marie Kyselková (83) není vůbec dobře
Hudební nadání ho přivedlo k operetě
V začátcích své herecké kariéry hrál v několika divadlech. Protože měl však právě po otci velké hudební nadání – ovládal totiž hru minimálně na pět hudebních nástrojů – byl doslova přitahován operetou. Jeho sen se zhmotnil v brněnském kabaretu Studio 10. S tímhle kabaretem totiž procestoval celou republiku a dostal se až do Cirkusu Aeros. Jako konferenciér a klaun v jednom byl doslova ve svém živlu, takže nejen jeho akrobatické výkony byly dechberoucí.
Karel Augusta a bohémský život
Jako skvělý herec dostával další a další nabídky a tak postupně hrál v několika divadlech v Brně a později zakotvil v Praze. Diváci Rokoka, divadla Na Zábradlí a později Divadla ABC poznali jeho nadání a vášeň pro herectví.
Karel Augusta miloval společnost, nesnášel nudu a samotu. A snad i proto, že jde umělecký život mnohdy ruku v ruce s životem bohémským, začaly u něj problémy s alkoholem. Což je jak známo dobrý sluha, ale špatný pán. Právě kvůli několika excesům týkajících se jeho pití byl z Divadla ABC odejit. V téhle době se pak živil nikoli jako herec, ale například také jako kuchař. Asi i díky tomu, byly jeho pozdější role kuchařů o mnoho věrohodnější. Nebál se ale žádné práce, když bylo třeba, živil se jako skladník, prodával ve stánku grilovaná kuřata, uklízel atd.
ČTĚTE TAKÉ
Marfuša z Mrazíka měla ze své role doživotní trauma. Natáčení probíhalo v nelidských podmínkách
Nedokázal si vybrat mezi manželkou a milenkou
Jeho osobní život byl jak jinak alkoholem také poznamenán. Jeho manželstvím otřásla nejen jeho náklonnost k alkoholu, ale také milenka, do které se osudově zamiloval. Láska k ní ho dokonce motivovala k nastoupení protialkoholní léčby. Místo šťastného konce ho však pohltila nerozhodnost. Nedokázal se rozhodnout mezi manželkou a milenkou a tak nakonec k alkoholu opět utekl. Nakonec zemřel 31. května 1998 ve věku 62 let, doma u své ženy, která se s ním ani přes všechny problémy nerozvedla. Osudným se mu stalo selhání ledvin, které nevydržely následky otřesné životosprávy a alkoholismu v posledních letech jeho života.