22. 2. 2018 • Žena snášela dvacet let ponižování a bití od manžela. Domácí násilí v Praze je obrovský problém • Praha patří mezi kraje, kde je odhalováno nejvíce případů domácího násilí. Loni v metropoli bylo z bytu vykázáno 200 násilných osob, což byl hned po Ústeckém kraji (204 případů) největší počet v České republice.
„Počet odhalených případů v Praze se za poslední čtyři roky pohybuje kolem 200. Odhadujeme však, že domácí násilí trápí daleko více rodin, zejména s dětmi. Vyplývá to i z nárůstů kontaktů s osobami ohroženými domácím násilím, které se v posledních letech ve větší míře obracejí na naše odborníky z Intervenčního centra. Jenom v minulém roce bylo zaznamenáno přes pět tisíc šest set takovýchto kontaktů, což je největší počet v desetileté historii centra,“ říká pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek.
Dvacet let ponižování
Mezi ohrožené osoby nejčastěji patří ženy, které psychické i fyzické násilí snášejí i několik let, jako tomu bylo v jednom z loni odhalených případů. Na Intervenční centrum se obrátila klientka, která po dvacetiletém soužití s partnerem už nechtěla dále snášet ponižování a bití.
[related-post id="6003"]
Vzhledem k tomu, že mají společně dvě nezletilé děti, snažila se žena řešit vše nejdříve sama. Její partner často pil, dlouhodobě byl bez práce a finanční zajištění tudíž bylo převážně na ní. Pracovala ve stravovacím zařízení za podprůměrný plat, a proto si přibírala i brigády, aby zabezpečila nejen domácnost, ale mohla i splácet partnerovu půjčku. I přes její snahu ji partner, většinou pod vlivem alkoholu, často vulgárně urážel.
„Křičel na ni i na děti. Opakovaně ji fyzicky napadal. Zfackoval ji, srazil na zem a za vlasy tahal po zemi a do ležící ještě kopal. Zlom přišel loni, kdy na ni partner opět fyzicky zaútočil. Přítomný syn se svou matku pokusil bránit, což partnera rozlítilo natolik, že napadl i jeho. V tu chvíli převládl u matky strach o děti a začala svou situaci řešit,“ popisuje příběh klientky vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová.
[related-post id="5797"]
Odborníci s klientkou probrali aktuální finanční a bytovou situaci, vysvětlili jí existenci a možnosti orgánů péče o dítě.
„Ze začátku měla strach, že situaci sama nemůže zvládnout, pomohla jí podpora ze strany pracovníků. Začala využívat psychologické poradenství, ve spolupráci s právničkou podala k soudu návrh na úpravu poměrů k dětem a sociální pracovnice jí pomohla s orientací v systému finanční pomoci od státu,“ upřesňuje Chomová.
Závažný společenský problém
Klientka se od partnera vzápětí odstěhovala, což mělo vliv i na partnera, který nastoupil protialkoholní léčbu. „I přes všechny útrapy klientka stéle věří, že pokud partner dokáže problémy s alkoholem zvládnout, děti by mohly mít opět milujícího otce,“ doplňuje Zuzana Chomová s tím, že problematika domácího násilí se ukazuje, jako závažný společenský problém, který je nutné řešit včas a s ohledem na děti.
Kam se obrátit pro pomoc?
Podrobné informace nejen pro oběti domácího násilí nabízí přehledně webová stránka www.domacinasili.cz.