MagazínTereza Běhalová12. srpna 20202 minuty čtení

Těhotenský test starověkých Egypťanů prý spolehlivě funguje dodnes

Zjistit, zda je žena těhotná, lze dnes díky moderním těhotenským testům v pohodlí domova za pár minut. Může se to zdát neuvěřitelné, ale starověcí Egypťané měli již před 3,5 tisíci lety svoji spolehlivou metodu.

Na svou dobu byl těhotenský test starověké civilizace Egypťanů mimořádně pokrokový a spolehlivý. A dokonce prý dokázal určit i pohlaví potomka.

V medicínských textech, které jsou uloženy ve sbírce papyrů Kodaňské univerzity v Dánsku se uvádí, že při zjišťování těhotenství Egypťankám pomáhaly pytle s ječmenem a pšenicí.

Čtěte také…
Zásadní chyba ve výchově může dětem snížit inteligenci

Text z období přibližně 1400 let před n. l. říká, že když žena chtěla zjistit, jestli je těhotná, vymočila do dvou misek. V jedné byl ječmen, ve druhé pšenice. Pokud zrno v některé z misek vzklíčilo, znamenalo to, že má rodina očekávat narození nového člena.

Pohlaví děťátka se podle Egypťanů dalo určit podle toho, v jakém pořadí jednotlivé obiloviny vyklíčily. Pokud první vyklíčil ječmen, znamenalo to chlapečka. Pokud byla první pšenice, pak se měla narodit holčička.

Co na to moderní věda?

V roce 1963 se vědci pokusili ověřit důvěryhodnost této starodávné techniky. Ukázalo se, že metoda močení do pytlů s obilím je spolehlivá asi na 70-85 procent, což vzhledem k jejímu stáří není vůbec špatný výsledek. Neplatilo to ale v případě určení pohlaví děťátka, kdy se o žádné přesnosti nedalo vůbec mluvit.

Moderní těhotenské testy zjišťují těhotenství na základě bílkovin, které dokážou rozpoznat přítomnost lidského choriového gonadotropinu, který však pravděpodobně nebyl důvodem, proč byl test Egypťanů spolehlivý. Vědci se domnívají, že vše fungovalo díky zvýšené hladině estrogenu v ženském moči, který podpořil růst obilí.

Čtěte také…
Přibývá dětí s cukrovkou. Za posledních 20 let se jejich počet ztrojnásobil

Znalosti se šířily světem

Vědci, kteří studují papyry z Kodaňské univerzity, už přišli na to, že medicínské poznatky starověkého Egypta kompletně nezmizely po spálení knihovny v Alexandrii. Než totiž stihla shořet, rozšířily se tyto informace po celém světě.

„Mnohé z myšlenek obsažených v medicínských textech starověkého Egypta se znovu objevují u Řeků a Římanů. Odtud se šířily dál do středověkých textů na Středním východě. A jejich stopy lze nalézt i v předmoderní medicíně,“ uvedla Sofie Schiødtová z Kodaňské univerzity.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.