Tchaj-wan daroval Česku 25 ventilátorů. Sloužit budou v pražských nemocnicích
Primátor Zdeněk Hřib a ředitel FN Královské Vinohrady Petr Arenberger.
Česko obdrželo od Tchaj-wanu darem celkem pětadvacet plicních ventilátorů. Devět z nich je určeno výhradně pražským nemocnicím. Další tři poputují do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) a dále vždy po třech kusech do FN Motol a Nemocnice Na Bulovce.
Ventilátory Pneupac VR1 dnes předal primátor Zdeněk Hřib ředitěli FNKV Petru Arenbergerovi. Zde budou využity na oddělení pro Covidem nakažené pacienty s potřebou plicní ventilace v pavilonu R.
V nadcházejícím týdnu ještě speciálně pro Prahu doputuje 360 kusů výměnných filtrů, 100 kusů inhalátorů a 207 kusů obličejových masek CPAP. Tato část darované pomoci se momentálně nachází v sousedním Německu.
„Darované pomoci z Tchaj-wanu založené na společném česko-tchaj-wanského partnerství v boji s koronavirovou epidemií si velice vážím. Tchaj-wan boj s nákazou zvládá a je nám velkou inspirací. Od počátku upozorňoval Světovou zdravotnickou organizaci na závažnost této hrozby, zatímco pevninská Čína informace zadržovala a potajmu vykupovala v zahraničí zdravotnický materiál,“ uvedl primátor Hřib.
„V době očekávaného přibývání pacientů s COVID-19, kteří budou vyžadovat asistenci dýchání, má každý ventilátor cenu zlata. Proto nás příjemně potěšil dar pana primátora Hřiba, který zajistil rozšíření možnosti našich ventilovaných lůžek o další tři přístroje. Za naše pacienty Magistrátu hlavního města Prahy moc děkujeme,“ dodal Petr Arenberger, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Přístroj Pneupac VR1 byl navržen jako ventilátor/resuscitátor pro zdravotnický personál v nemocnicích a sanitkách. Dále je určen také pro požární a policejní služby nebo pro použití na průmyslových a komerčních trzích. Zvládá práci v náročných podmínkách, má automatické i ruční ovládání a tichý chod.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu