Tata Bojs v režii Marka Najbrta míří do kin. Dokument mapuje historii kapely
Foto: Česká televize
Pětatřicátiny legendární kapely Tata Bojs z Hanspaulky zachycuje nový celovečerní dokumentární film tata_bojs.doc, který oficiálně vstoupí do kin 5. září. Za snímkem stojí držitel čtyř Českých lvů, režisér a scenárista Marek Najbrt, jenž originálně mapuje historii kapely od jejích počátků v roce 1988, kdy jejím hlavním aktérům a zakladatelům Milanu Caisovi a Mardošovi bylo pouhých 14 let, až po současnost.
Diváci se mohou těšit na unikátní archivní materiály, vzpomínky i pohledy do zákulisí kapely, která se záměrně vyhýbá mainstreamu, a přitom se stala fenoménem české kulturní scény a přes tři desetiletí oslovuje několika generací fanoušků.
„Baví mě, že Tata Bojs nestojí na místě, mají přirozený sklon se měnit a vyvíjet,“ vysvětluje režisér a scenárista Marek Najbrt. Má jasno i v tom, co je hnací silou kapely a hlavně jejího klíčového tandemu, tedy zpěváka, bubeníka a vizuálního umělce Milana Caise a baskytaristy a sloupkaře Mardoši. „Jejich vztah vnímám jako dokonalou symbiózu protikladů, ať už se jedná o osobní rovinu nebo tvůrčí spolupráci. Film je nejen o hudbě a kapele, ale hlavně o jejich mimořádném přátelství,“ dodává Najbrt.
Vedle dvou ústředních postav „Tatáčů“ ve filmu vystupují další současní i bývalí členové kapely Dušan Neuwerth, Vladimír Bár, Matěj Belko, Jiří Hradil, Marek Padevět, Marek Doubrava, Maťo Mišík nebo „neustálý host“ Klára Nemravová.
Nechybějí ani vzpomínky rodičů Milana Caise a Mardoši anebo osobností hudebního showbyznysu, které Tata Bojs na jejich cestě provázely: ředitelky vydavatelství Supraphon Ivy Milerové, hudebního manažera Michala Máky, multiinstrumentalisty a kapelníka MCH Bandu Mikoláše Chadimy nebo herce a režiséra Jakuba Koháka, jenž se skupinou natočil její kultovní videoklipy Attention Aux Hommes! a Virtuální duet. Protipólem archivních materiálů jsou ve filmu „futuretroskopické”, mnohdy humorné, hrané scény členů osobitého pražského divadla Vosto5, které naopak přibližují možnou budoucnost.
Vznik dokumentu inicioval producent Petr Koza již v roce 2016. Vlivem řady nepříznivých okolností byla práce na filmu několikrát přerušena a film se podařilo přivést na svět až v letošním roce. Původně na filmu začal pracovat režisér Václav Kučera, který však nečekaně zemřel v roce 2019. Po dohodě s Tata Bojs byl osloven Marek Najbrt, který již přišel s vlastní koncepcí.
„O konceptu a vyznění filmu jsme předtím spolu hodně mluvili, ale když začalo natáčení, dali jsme mu plnou důvěru. Doufám, že Marek měl také takový pocit,“ říká ke spolupráci Mardoša. „Když Marek po všech těch počátečních peripetiích k projektu přišel, bylo důležité, aby si našel vlastní cestu uchopení a aby ho ta práce bavila. Musel nastudovat spoustu materiálů, nakoukat a naposlouchat mnohdy nekoukatelný a neposlouchatelný věci. On to ale vydržel a za to před ním smekám,“ dodává Milan Cais.
Film byl ve světové premiéře uveden na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde se umístil na druhém místě v hlasování o Diváckou cenu deníku Právo. Do kin oficiálně vstoupí 5. září. Hned 6. září bude uveden před koncertem Tata Bojs v Biotopu Radotín. V následujících dnech a týdnech se uskuteční řada projekcí, kterých se osobně zúčastní hlavní aktéři filmu Milan Cais a Mardoša nebo režisér Marek Najbrt.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují