Patříte do průměru? Složení jídelníčků Čechů se proměňuje. Celkově jsme toho loni snědli méně
Brutální inflace posledních let nejspíš způsobila, že Češi začali šetřit na jídle. Proměnila se také skladba toho, co si dáváme na talíř.
Nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že v roce 2023 již podruhé klesla průměrná spotřeba potravin na obyvatele. V průměru to bylo 788 kilogramů.
To sice nevybočuje z průměru posledních 30 let, ovšem zjevně se obrátil trend z růstového období 2012 až 2021, kdy spotřeba narostla o 76 kg na rekordních 825 kg.
Jak prožít vánoční období v klidu a vykročit do nového roku s čistou hlavou
Loni tak například klesla spotřeba mléka a mléčných výrobků v hodnotě mléka o 3 kg na 254,9 kg na obyvatele. Omezili jsme i spotřebu vepřového masa o 2,2 kg na průměrných 41,8 kg. Místo toho ale mírně narostla spotřeba hovězího a drůbežího.
Meziročně klesla i spotřeba příloh jako jsou rýže, brambory nebo luštěniny. Více jsme ale snědli těstovin, jejichž cena paradoxně v posledních letech vystřelila hodně nahoru. O něco více jíme také pečivo.
Za pozitivní trend lze označit snížení spotřeby cukru o 3,1 kg ročně na obyvatele. Rafinovaný cukr představuje značný problém pro naše zdraví, stejně jako alkohol.
I v tomto ohledu Češi a Češky „zapracovali“ a omezili spotřebu alkoholických nápojů o 9,2 litru, přestože jde pouze o pětiprocentní pokles. Bohužel jsme ale také snědli méně ovoce a zeleniny.
Data ČSÚ také ukazují, že Česko je nyní v základních potravinách soběstačné asi z 80 procent.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují