Sčítání lidu startuje tento týden. Na splachovací toaletu už se ptát nebude
Foto: Unsplash
V noci z pátka na sobotu odstartuje online část letošního sčítání lidu, domů a bytů. Statistici tentokrát nebudou zjišťovat majetkové poměry obyvatelstva ani zdravotní stav. V dávné minulosti to přitom bylo běžné.
Zjišťované informace se v průběhu dějin moderních sčítání od roku 1869 značně proměňovaly. Za dob Rakouska-Uherska bylo důležité znát například fyzický stav a gramotnost budoucích vojáků. V době socialismu zase to, jak se zvyšovala úroveň vybavenosti bytů předměty dlouhodobého užívání, jako byly ledničky nebo televize.
„Ve sčítáních se pokaždé zjišťuje několik stejných základních údajů. Je to důležité pro srovnání, jak jsme žili a jak žijeme nyní. Právě v tom je cenná hodnota. Současně ale musí každé sčítání reagovat na aktuální situaci a nové informační potřeby. Zatímco dříve se zjišťovala například znalost čtení a psaní nebo vybavení domácnosti pračkou a chladničkou, dnes už to není třeba,“ sdělil Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Splachovací toaleta nebyla vůbec běžná
Součástí sčítání z roku 1869 bylo zjišťování biologických znaků, jako je věk a pohlaví. Zaznamenávaly se však i případné fyzické vady, včetně slepoty a hluchoty. V pozdějších rakousko-uherských sčítáních byly zařazeny i otázky na mentální poruchy. Od sčítání v roce 1880 pak přibyl dotaz na to, jestli lidé umí číst a psát.
Od roku 1960 jsou dostupné mimo jiné údaje o podílu bytů vybavených splachovacím záchodem (v roce 1960 to bylo jen 31,0 %, v roce 1980 už 73,5 %), koupelnou, sprchovým koutem a vodovodem. Cílem bylo zjistit, jak se mění vybavenost domácností dělníků, rolníků a pracující inteligence.
Toaletní papír tu nebyl odjakživa. Lidé místo něj používali různé bizarní věci
Ještě při prvním porevolučním sčítání v roce 1991 byly zjišťovány například otázky na vybavení bytu mrazničkou, vlastní automatickou pračkou, barevným či černobílým televizorem, telefonem, osobním automobilem a rekreační chatou, domkem nebo chalupou. Od podobného typu otázek je však postupně upouštěno.
Data využijí třeba samosprávy
Aktuální sčítání zjišťuje o polovinu méně údajů než před deseti lety. Formulář obsahuje například otázky na místo obvyklého pobytu. To je údaj důležitý zejména pro obce, aby věděly, kolik lidí v nich skutečně, a ne jen papírově, žije. K organizaci veřejné dopravy a plánování dopravní infrastruktury jsou zase důležité údaje o dojíždění do práce či do školy.
Sčítání lidu, domů a bytů se koná jednou za deset let. Letos poprvé je připraveno jako primárně online. Kdo se nesečte tímto způsobem mezi 27. březnem a 9. dubnem, bude muset vyplnit listinný sčítací formulář, a to od 17. dubna do 11. května. Za nevyplnění nebo záměrně chybné vyplnění formuláře bude hrozit pokuta 10 000 korun.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují