Revitalizace pražské náplavky finišuje. Do kobek se nastěhují první nájemníci
Budoucí podoba pražské náplavky.
V pátek bylo osazeno poslední vstupní okno do kobky na nejznámější pražské náplavce. Postupně také končí práce na celkové rekonstrukci dvaceti kobek na Hořejším a Rašínově nábřeží, které trvaly od prosince minulého roku. Oprava stála téměř 174 milionů korun a kromě veřejných toalet se lidé dočkají nových kaváren, barů a ateliérů, které nově budou fungovat celoročně. Provoz se do nich navrátí v průběhu září.
Po několika měsících finišují práce na rekonstrukci kobek na pražských náplavkách. Dnes byla osazena poslední ze šesti „skleněných čoček“. Unikátní rotační skla mají nově sloužit v rekonstruovaných kobkách na Rašínově nábřeží jako netradiční vstupní portály, které významně propojí prostor náplavek s vnitřními prostory kobek. Autorem architektonického řešení nové podoby pražských náplavek je architekt Petr Janda a studio Brainwork.
„Jde o největší otočná okna svého druhu na světě, která byla speciálně vyrobena pro hlavní město. Dovezena byla až z Thajska a na jejich osazení byla potřeba speciální technologie. Otevírat se budou automaticky, umožní vjezd kočárkům a s drobnou asistencí také lidem na vozíku,“ říká Jan Chabr, radní hlavního města Prahy pro oblast majetku.
„Výroba originálních čoček trvala tři měsíce. Jejich převoz po oceánu z Thajska a dále po Labi a Vltavě přes Hamburg do Prahy pouze pomocí lodní dopravy byl mimořádně náročný. Akrylátové odlitky čoček musely být uloženy ve speciálních přepravních boxech. Instalace probíhala pomocí jeřábu a unikátní technologie přísavek,“ doplňuje Jan Nejedlý, koordinátor správy náplavek.
Celkově bylo zrekonstruováno dvacet kobek na Hořejším a Rašínově nábřeží, přičemž náklady na opravy činily pro každé nábřeží přibližně 87 milionů korun. Práce i s přípravami zabraly celkem 19 měsíců. Stavebně technické zajištění proběhlo od února do listopadu 2018 a samotné stavební práce pak navázaly v prosinci loňského roku. Nyní už zbývají poslední detaily a od září by se do kobek měli postupně začít stěhovat noví nájemci.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu