Recept na šťastný život? Celý svět se zbláznil do životního stylu hygge
Sušenky s horkým kakaem.
Představte si svůj ideální podzimní den. Co vidíte? Svíčky, knihy, krb, tlumené světlo, v pozadí jemná hudba a za okny déšť? A víte, že jste si právě představili hygge?
Hygge je dánské slovo, které znamená pohodu a útulnost. Je to de facto dánský životní styl, který v posledních letech uchvátil celý svět. A není divu! Zatímco většina současných trendů klade důraz na zdravé stravování a aktivní životní styl, hygge jako kdyby říkal: „Navleč si chlupaté ponožky, uvař si horkou čokoládu a odpočívej, zasloužíš si to!”
Kniha Hygge – Prostě šťastný způsob život, říká, že je to atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to způsob bytí s lidmi, které máme rádi. Je to pocit domova. Pocit, že kotvíme v přístavu bezpečí, kde jsme chráněni před světem a kde si můžeme dovolit být sami sebou. A můžeme si třeba dlouho povídat o všech těch malých nebo velkých věcech života nebo klidně a nevtíravě sdílet tichou společnost jeden druhého nebo si prostě jen tak o samotě vychutnávat šálek horkého čaje či lahodnou kávu s čepicí napěněného mléka.
Jak být hygge?
Každý z nás si hygge představí po svém. Někdo vidí svou rodinu u prostřeného stolu. Jiný ho může vidět jako večer s přáteli, italskými sýry a dobrým vínem. Další si hygge představuje jako líné nedělní ráno strávené v posteli při sledování oblíbených filmů. Tak či tak je k té pravé hygge atmosféře potřeba pár rekvizit.
Potřebovat budete otevřený oheň – nejlépe krb, ale postačí i spousta svíček, dobré (nejlépe pořádně kalorické) jídlo, horké nápoje, vlněné ponožky, měkoučký svetr, spoustu polštářů a hlavně společnost těch nejbližších lidí.
Kromě toho je klíčem k úspěchu také hygge manifest, uveřejněný v knize Hygge – Prostě šťastný způsob života od dánského autora Meika Wikinga. Ten je výkonným ředitelem dánského Institutu pro výzkum štěstí a studiu kouzla dánského života se věnuje již několik let. A jaké je podle Wkinga hygge desatero?
- 1. Atmosféra – Ztlumte světla.
- 2. Přítomnost – Buďte tady a teď. Vypněte telefony!
- 3. Potěšení – Káva, čokoláda, dorty, sušenky.
- 4. Rovnost – „My” nadřazeno „já”. Vycházejte si vstříc.
- 5. Vděčnost – Radujte se. Možná že lepší už to nebude.
- 6. Soulad – Nesoutěžíme. Už teď se máme rádi. Není potřeba se předvádět úspěchy.
- 7. Pohodlí – Nespěchejte. Zastavte se. Uvolněte se. Přestávka.
- 8. Příměří – Žádná dramata. Politiku necháme na zítra.
- 9. Pospolitost – Vytvářejte vztahy a příběhy.
- 10. Útočiště – Tohle je tvoje „tlupa” a tvůj přístav bezpečí.
Je hygge mrtvé?
S novými životními styly jako by se v posledních letech roztrhl pytel! Nejblíže již zmíněnému hygge je lykke (dánské slovíčko pro štěstí). Popularizátorem tohoto slova není nikdo jiný než Mike Wiking. Ten ve své druhé knize přichází s dalšími inspirativními nápady a návrhy jak dosáhnout většího štěstí.
Původem ze Švédska přichází životní styl zvaný lagom, který je označením přiměřeného života a chování. Samotný výraz lagom znamená ve švédštině „tak akorát – ani málo, ani moc” a odkazuje na švédské přísloví „Lagom är bäst” (Méně je více). Tento životní styl vešel ve známost v roce 2017 díky časopisu Vogue, který ho označil za nástupce již zmiňovaného hygge.
Posledním, hojně rozšířeným trendem, je ikigai – japonské tajemství dlouhého a šťastného života. Co je to ikigai a v čem spočívá? Podle slovníku znamená ikigai „štěstí, které cítíme, když vedeme velmi rušný život”. Je to stav mysli, kdy jste naprosto zabráni do toho, co právě děláte a nepřemýšlíte nad ničím jiným.
Zda je hygge mrtvé či nikoliv, musíte posoudit každý sám. Jedno je ale jisté, většina těchto trendů mizí stejně rychle, jako se objevují.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují