Pražské zprávyKristián Vích15. května 20192 minuty čtení

Rakovina plic zpočátku nebolí. Příznaky lidé často řeší až v pokročilém stádiu

Tisíce dobrovolníků ve žlutých tričkách po celém Česku dnes vyrazily do ulic prodávat tradiční žluté květy měsíčku lékařského se stužkou meruňkové barvy. Hlavním tématem 23. ročníku veřejné sbírky Český den proti rakovině jsou nádorová onemocnění plic.

„Nejsmutnější na této diagnóze je to, že příčinou většiny onemocnění je kouření. Mnoha úmrtím a onemocněním by se dalo předejít. Kouření má dopad na zdraví jedince, na zdraví pasivních kuřáků, je zároveň zbytečnou zátěží pro zdravotnický systém,“ vysvětluje předsedkyně Ligy proti rakovině MUDr. Michaela Fridrichová.

ČTĚTE TAKÉ: Nejčastější problémy s mužskými pohlavními orgány. Samovyšetření by mělo být samozřejmostí

Z posledních dostupných zdrojů vyplývá, že výskyt i úmrtnost u mužů mírně klesá, u žen naopak roste. V roce 2016 na bronchogenní karcinom zemřelo 5 555 osob. Liga letos na podporu nekouření vydává nad rámec letáčku ke sbírce také malé bohatě ilustrované příruční leporelo, kde jednoduše, srozumitelně a s humorem poukazuje na negativní důsledky kouření, a naopak na výhody, které každému jedinci, který se rozhodne s tímto zlozvykem skončit, přináší.

Příznaky rakoviny plic

Plíce jsou orgánem, který má v sobě málo nervových zakončení, proto nemoc v počátečních stádiích nebolí. Až ve chvíli, kdy pacienti například vykašlávají krev, začne je něco bolet nebo začnou výrazně hubnout, teprve tehdy začínají řešit, že je něco špatně, ale to už bývá třetí nebo čtvrté stadium. Lékaře většinou vyhledají až v tento okamžik, časné příznaky si lidé s rakovinou nespojí. První příznaky jako je kašel, sípání či změnu barvy vykašlávaného hlenu, lidé přecházejí bez povšimnutí. Často nádor lékaři objeví v rámci jiných, například předoperačních vyšetření.

Primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK MUDr. Jiří Votruba, Ph.D. konstatuje, že v posledních letech dochází k významným posunům v technologii a v pracovních postupech při diagnostice, což umožňuje záchyt časnějších stádií nádorů a vyšší šanci na úspěšnou léčbu. Zároveň upozorňuje: „Můžeme zdokonalovat diagnostiku i metody léčby, účinnější by ovšem bylo, kdyby lidé přestali kouřit.“

Kouření zabíjí.

ČTĚTE TAKÉ
Kouření je v současnosti mnohem víc škodlivé než kdysi

Nejen plíce jsou v ohrožení

Vedle letošního hlavního tématu se Liga věnuje i prevenci dalších nádorových onemocnění, včetně nádorů kůže, neboť například incidence agresivního melanomu stále stoupá. Podle prof. MUDr. Jany Hercogové, CSc., MHA, přednostky Dermatovenerologické kliniky Nemocnice Na Bulovce, je nutnou podmínkou úspěšné léčby včasná diagnostika nádoru, doporučuje proto pravidelné kontroly znamének alespoň jedenkrát ročně.

ČTĚTE TAKÉ: Citlivost antigenních testů je nízká, pokud test není opakovaný, potvrdila studie

Získané peníze za prodej kytiček, za zaslané DMS a peněžité dary slouží k financování prevence nádorových onemocnění a výchovy ke zdravému způsobu života, dále k podpoře kvality života onkologických pacientů, k onkologickému výzkumu a přístrojovému vybavení onkologických pracovišť.

Nepřehlédněte