Půst by neměl trvat příliš dlouho, jinak může být velmi nebezpečný, říká lékařka
Patříte mezi ty, kdo praktikuje půst? Dobrovolné hladovění lidé podstupují z nejrůznějších důvodů, například aby si pročistili organismus nebo shodili přebytečná kila. Jaký je ale lékařský pohled na celou problematiku? Nemůžeme si půstem spíš uškodit?
V očistu těla a duše skrze postění veřili již staří Řekové. V křesťanském pojetí je půst zřeknutí se masa v období mezi koncem masopustu a Velikonocemi. Křesťané si odepírají také nejrůznější pamlsky, ale třeba i banální rozhovory a činnosti.
Všeobecně panuje přesvědčení, že půst je pro organismus prospěšný, což potvrzuje i menší část lékařů. Většina z nich ho však příliš nedoporučuje.
„Hladovka neboli půst může být krátkodobým dietním opatřením, které lze provádět v omezených indikacích, pod dohledem lékaře u edukovaných pacientů. Z hlediska psychologického a výchovného se jedná o opatření zcela nevhodné. Já obecně půst jako dietní režim nedoporučuji a svým pacientům větší hladovění zakazuji. Je to podle mě něco nefyziologického, co snižuje bazální metabolismus a jde proti zdravé racionální stravě, kdy se snažíme přijímat menší porce 3-6x denně a přitom se snažíme zvýšit energetický výdej tím, že se maximálně pohybujeme,“ říká MUDr. Kristýna Junková z oddělení Obezitologie EUC kliniky v Plzni.
U mimořádně obézních lidí lékaři někdy zařazují tzv. „odlehčené dny“, kdy pacient jí pouze saláty a pije ovocné šťávy, přičemž skokově snížený energetický příjem prolomí určitou fixaci metabolismu a tělo opět redukuje hmotnost. Pokud ale ještě nejste tak obézní, že se nevejdete do výtahu, bez konzultace s lékařem se do půstu vůbec nepouštějte.
Jak tělo reaguje na hlad
Při hladovění v řádech minut čerpá organismus energii ze svalů a jater v podobě glykogenu, jeho výše (400-600 g) je individuální a závisí na zdravotním stavu jater, množství svalové tkáně a trénovanosti organismu. V řádech hodin pak dochází ke spalování tuků, při delším hladovění až ke katabolismu a rozpadu svalů, kdy tělo už nemá z čeho čerpat.
Kromě nedostatku glukózy jako základní živiny pro mozek a srdce dochází k depleci základních minerálů, což může vést k dalším zdravotním komplikacím. Nejvíce nebezpečný a kontraproduktivní hubnutí je ale již zmíněný rozpad svalové tkáně.
„Pokud už z nějakého důvodu volíme půst, doporučuji nepřekračovat dobu trvání nad 24-48 hodin a přijímat alespoň tekutiny, ionty, případně ovocné šťávy. Samozřejmě je pak vhodné navázat racionální dietou, a ne jej vystřídat obžerstvím,“ dodává MUDr. Kristýna Junková.