Prodlužte život svým blízkým. Nestojí to vůbec nic
Mezilidské vztahy bývají různorodé, ale pouto, které vzniká mezi rodiči a dětmi, je jedinečné. Zatímco v dětství jsme nejšťastnější v blízkosti rodičů, v pozdním stáří se cítíme nejbezpečněji po boku našich potomků.
Ne všichni ale mají to štěstí, že mohou podzim života trávit s blízkými osobami. Nedávný výzkum Universty of California přitom naznačuje spojitost mezi osamělostí a vyšší úmrtností.
Vědci podrobně zkoumali 1 600 osob s průměrným věkem 70 let. Zjistilo se, že osamělost je u starších lidí zdrojem velikého utrpení, zhoršení kvality života a prediktorem rychlejšího zestárnutí a dřívější smrti. Až daleko za osamělostí jsou pak problémy se zdravím nebo financemi.
Jak výzkum probíhal
Během šesti let trvání studie zemřelo 23 procent účastníků, kteří na počátku uvedli, že se cítí osamělí, ale jen 14 procent těch, kteří měli alespoň nějakou společnost.
Mnoho mladých lidí si neuvědomuje, že s vyšším věkem rapidně ubývá sociálních kontaktů. Odchodem do důchodu zpravidla přicházíme o kolegy, část kamarádů a známých zemře nebo se odstěhuje, mladší rodinní příslušníci si užívají života a na starou maminku, tatínka, babičku nebo dědečka si vzpomenou jen příležitostně.
Není to první studie, která povtrdila vliv osamělosti na délku a kvalitu života. Pokud tedy chcete svým rodičům nebo prarodičům dopřát ještě spoustu spokojených let, hned zítra se za nimi vypravte na návštěvu. A nebo jim už teď alespoň zatelefonujte.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují