Proč mají všichni Vietnamci narozeniny ve stejný den?
Vietnamci se stali za poslední dvě dekády jednou z největších národnostních menšin v Česku. Odhaduje se, že v celé zemi jich žije více než sto tisíc. Většina z nás nejspíš nějakého Vietnamce osobně zná, ale stále o nich vlastně víme velmi málo.
Jednou ze zajímavostí je, že Vietnamci ve své vlasti neslaví narozeniny ani jmeniny. Velmi se naopak dbá na připomínku dne úmrtí blízkých předků a rodinných příslušníků. Členové rodiny se sejdou v domácnosti u oltáře předků, zapalují vonné tyčinky, pronášejí modlitby a kladou na oltář nejrůznější obětiny.
Jedinou skutečně „osobní“ oslavou pro každé vietnamské dítě je oslava dovršení prvního měsíce života. Tato tradice je velmi starodávná a udržela se až do současnosti. Součástí veselí bývá především okázalá hostina.
Když narozeniny, tak všichni
Vietnamci slaví i narozeniny, ale všichni ve stejný den. Svátek Tết je oslavou nového lunárního roku a každoročně vychází na období mezi 21. lednem a 20. únorem – v závislosti na tom, kdy je zrovna měsíc v novu. V ten den si každý přičítá jeden rok života navíc, bez ohledu na skutečné datum narození.
Nejjednodušší jídla jsou ve Vietnamu považována za ta nejvzácnější a nejdražší. Během svátku Tết si proto každý dopřává koláčky z lepkavé rýže a vodní meloun. Rodiny kupují celé melouny a doma je rozříznou, aby viděli jak červený – a tím pádem také šťastný – bude následující rok.
Vietnamci se svých zvyků nevzdávají ani když se přestěhují tisíce kilometrů daleko od domovské země. A dodržují to i jejich krajané v Česku. Novolunární svátek je proto v mnoha případech jediný den v roce, kdy má vietnamská večerka u vás v ulici zavřeno.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu