Přejmenovat Koněvovu ulici? Radnice jde raději cestou osvětových tabulek
Foto: MČ Praha 3
Radnice Prahy 3 postupně pod názvy ulic instaluje doplňkové tabulky, které blíže představují osobnosti a události, po kterých jsou ulice pojmenovány. V loňském roce jich bylo u příležitosti 600. výročí bitvy na Vítkově umístěno již čtrnáct. Letos se tabulky objeví v dalších šesti ulicích, např. Prokopově nebo Roháčově. Nově se své tabulky „dočkal“ i kontroverzní maršál Koněv.
Tabulky mají podle radnice osvětovou roli. „Zároveň instalaci vždy spojujeme s některým z aktuálních výročí. Přesně před třiceti lety dne 21. června 1991 opustil naše území poslední železniční transport se sovětskými vojáky a technikou. Proto jsme umístili novou tabulkou na Koněvovu ulici“, uvádí starosta Prahy 3 Jiří Ptáček.
Komplikace pro obyvatele
Požadavek na přejmenování Koněvovy ulice se objevuje opakovaně. Radnice Prahy 3 ale vysvětluje, že by to sebou neslo řadu potíží pro více než 7 tisíc obyvatel, kteří zde žijí.
„Proto jsme se rozhodili, že alespoň formou dodatkové cedulky co nejvýstižněji popíšeme Koněvovu roli v moderních evropských dějinách“, doplnil radní pro kulturu Prahy 3 Pavel Křeček.
Podklad textu byl původně určen pro rozšiřující dodatkové informace k pomníku I. S. Koněva v Praze 6 a byl konzultován s Vojenským historickým ústavem i s Ústavem pro studium totalitních režimů.
„I přes snahu o co největší objektivitu stejně očekávám, že obsah tabulky bude přijímán rozporuplně“, dodává Křeček.
Text informační tabule
Jeden z nejslavnějších sovětských velitelů ve druhé světové válce. Maršál Sovětského svazu, velitel 1. ukrajinského frontu, jehož jednotky vstoupily jako první 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlačení maďarského povstání souvětskou armádou. V roce 1961, v době tzv. druhé berlínské krize, končící výstavbou Berlínské zdi, stál v čele Skupiny sovětských vojsk v Německu. Na jaře 1968 vedl vojenskou delegaci, jejíž členové v Československu mj. prováděli zpravodajský průzkum před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy. Starší názvy ulice Díeňská, Poděbradova, Brněnská. Pojmenování Koněva nese od roku 1947.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu