Pražské zprávyPražskýDEN.cz23. ledna 20182 minuty čtení

Do Prahy se blíží chřipková epidemie. Příznaky pravé chřipky poznáte snadno

V Praze stále vzrůstá počet nemocných akutními respiračními infekcemi (ARI). Potvrzují to nejaktuálnější data Hygienické stanice hlavního města Prahy za třetí kalendářní týden roku 2018. Nejvíce postiženou skupinou jsou děti ve věku 0 – 5 let.

„V hlavním městě již byly hlášeny 2 závažné průběhy onemocnění chřipkou. Jednalo se o sedmačtyřicetiletou ženu, u které typ chřipky dosud nebyl určen a jedenašedesátiletou ženu – cizinku. U té byla zachycena chřipka A/H1N1 pdm. Obě ženy musely být hospitalizovány na ARO,“ informuje ředitel HSHMP Jan Jarolímek.

ČTĚTE TAKÉ: Na množství odpadu v Praze se epidemie nejspíš nepodepsala

Dle hlášení Národní referenční laboratoře jsou v rámci Česka dosud izolovány chřipka A – vždy subtyp A/H1, dále chřipka B, zcela převažuje linie Yamagata. V rámci Česka bylo hlášeno již 16 klinicky závažných případů chřipky vyžadujících intenzivní péči, z nichž ve 4 případech došlo k úmrtí (všichni ve skupině od 60 let věku).

Nemocných bude přibývat

V severní a jihozápadní Evropě nemocnost stále postupně narůstá, další státy již hlásí plošnou epidemii. HSHMP predikuje, že nemocnost bude v následujících týdnech dále stoupat. Nemocní by měli již od prvních příznaků onemocnění zůstat doma v izolaci a po dobu svého infektu by se měli vyvarovat kontaktu zejména s rodinnými příslušníky nad 60 let věku, neboť v této věkové skupině může onemocnění chřipkou mít závažný průběh a končit fatálně.

Nejúčinnější ochranou proti nebezpečným bakteriím je očkování.

ČTĚTE TAKÉ
Hygienici varují před smrtícím pneumokokem a doporučují očkování

Jak poznat pravou chřipku?

„Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob,“ říká šéf pražských hygieniků.

Existují nějaká účinná hygienická opatření proti chřipce?

„Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami. Stačí jeden člověk – například z početnější rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další osoby. Z dalších preventivních opatření je ještě možné zmínit pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou. Neumytýma rukama by se lidé rozhodně neměli dotýkat očí, nosu a úst, V neposlední řadě se vyplatí dbát na pestrou stravu a dostatek odpočinku. Na očkování by už v tuto chvíli mohlo být pozdě, organismus by si před možným příchodem chřipkové epidemie nemusel vytvořit dostatečné množství protilátek,“ uzavírá Jarolímek.

ČTĚTE TAKÉ: Za čtvrtek přibylo v Česku 11,5 tisíce nových případů covid-19

Nepřehlédněte