Praha schválila investiční rozpočet. Nejvíc peněz půjde na dopravu
Pražští radní v pondělí schválili, že na investice hlavního města půjde v letošním roce 19,4 miliardy korun. Jde o nejvyšší částku, kterou Praha v novodobých schválených rozpočtech na investice vyčlenila.
„Praha těží z příznivé ekonomické situace a vysokých příjmů. Na výši investic je vidět, že tyto příjmy neprojídáme v běžných výdajích, ale investujeme je do budoucnosti všech Pražanů,“ uvedl náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu Pavel Vyhnánek.
Rozpočet na letošní rok projednala Rada hl. m. Prahy na konci listopadu, kdy současně oznámila, že o využití investiční části rozhodne v únoru 2019. Noví radní rozpočet bez konkrétních investičních akcí odsouhlasili dva týdny po svém nástupu do funkcí, aby městským částem dali jistotu a umožnili plynulé fungování města na každodenní úrovni. Podle rozpočtu schváleného v prosinci zastupitelstvem mělo město na investice vydat 18,2 miliardy korun, během dvou měsíců se je ale podařilo navýšit o další 1,2 miliardy korun. Návrh rady ještě bude muset odsouhlasit Zastupitelstva hl. m. Prahy na únorovém zasedání.
Pomohly ušetřené peníze
„Za poslední roky výrazně narostly běžné výdaje. Projít kompletní výdaje a najít místa, kudy peníze Pražanů zbytečně unikají, je výzva na několik let,“ vysvětlil Pavel Vyhnánek. „Ale už teď se nám podařilo najít 1,2 miliardy napříč celým rozpočtem, o které jsme klíčovou částku na investice dokázali navýšit. Například plánujeme snížit provozní výdaje magistrátu o 90 milionů korun,“ doplnil náměstek Vyhnánek.
O více než 200 milionů korun se snížil přiměřený zisk Dopravního podniku Praha a o dalších 500 milionů korun se snížila jeho rezerva. „Tento zásah v žádném případě neznamená snížení investic do komfortu dopravy pro cestující. Jde o peníze, které v minulosti zůstávaly ležet na účtech, nebo jimi plýtvali političtí hráči, kteří Dopravní podnik ovládali. Po dohodě s novým generálním ředitelem, který není spojený se žádnými politickými stranami, jsme se na snížení těchto výdajů dohodli jako na první pomoci, jak dalšímu plýtvání zamezit,“ popsal náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě).
Nejvíc peněe půjde na dopravu
Právě do dopravy zamíří nejvyšší podíl investičních výdajů – 5,7 miliardy korun. Díky této částce začne stavba metra D, výkup pozemků pro Pražský okruh, oprava Štěrboholské spojky nebo výstavba záchytných P+R parkovišť. „Tyto investice umožní konečně začít s dlouho odkládanými projekty. Jakmile se stavby dostanou do dalších fází, na jejich financování připravíme další desítky miliard – z běžného rozpočtu, odpovědným zadlužením a také spoluprací s partnery. S komerčními subjekty budeme vyjednávat férové podmínky například u metra D a u Pražského okruhu a u dalších velkých městských staveb, které využívají nejen Pražané a zároveň je při současném systému financování měst Praha není schopna sama zaplatit, pak očekáváme spolufinancování ze strany státu,“ řekl Pavel Vyhnánek. Nová rada se podle něj chce vyhnout situaci, kdy kvůli jediné stavbě vznikne deficit u dalších nutných výdajů.
1,9 miliardy korun do městského majetku
Téměř dvě miliardy korun Praha investuje do svého majetku. „V této oblasti cítíme obrovský deficit. Jako správní hospodáři se musíme starat o to, co nám bylo Pražany svěřeno, a nedopustit další chátrání historických budov i městských bytů nebo zpustnutí takových klenotů, jakými je třeba Pražská tržnice. To je dnes ostudně zanedbaný, a přitom památkově chráněný areál, ze kterého chceme postupně znovu udělat místo, na které budou Pražané hrdí a budou tam rádi chodit za nákupy i volným časem,“ uvedl Pavel Vyhnánek. Do obnovy Pražské tržnice město plánuje v letošním roce investovat 100 milionů korun. Na 199 milionů korun půjde do revitalizace náplavek, 155 milionů korun je určeno na obnovu veřejného osvětlení a za 46 milionů korun bude město rekonstruovat své bytové objekty.
V oblasti bezpečnosti radní investují 646 milionů korun, a to do budov hasičského sboru, základny letecké záchranné služby nebo do jednotek dobrovolných hasičů. Na informační technologie využije hlavní město částku 499 milionů korun.
Městské části o svých projektech rozhodnou samy
Na rozvoj města a jeho infrastruktury může Praha počítat s investicemi ve výši přes 2,5 miliardy korun. Za tuto částku se promění místa, kam Pražané chodí na procházky nebo za sportem, například zoologická zahrada nebo Petřínské sady a také turisticky oblíbené Malostranské náměstí. Praha dále vydá přes 500 milionů korun na technickou infrastrukturu a o dalších 500 milionů korun navýší rozpočet přímo na investice městských částí. Městské části tak budou moci na lokální úrovni samy rozhodnout, na jaké své projekty prostředky využijí. Nově mezi priority rady patří rozvoj veřejného prostoru a zeleně na sídlištích.
Kapacita škol a nové sanitky
Přes 1,4 miliardy korun půjde na investice v oblasti školství, mládeže a sportu. Dostaví se díky nim například základní škola na Zličíně, Praha také podpoří skrze granty sportovní příležitosti nebo revitalizuje zanedbávaný Areál ledových sportů na Chodově. Zdravotnictví a sociální oblast podpoří investiční rozpočet částkou 610 milionů korun, například na nákup sanitních vozidel nebo do areálu Nemocnice Na Bulovce. „207 milionů korun je první rychlou pomocí chátrající nemocnici, kterou jsme slíbili Pražanům opravit. Vedle toho připravujeme dlouhodobý záměr záchrany nemocnice,“ řekl Pavel Vyhnánek.
Výstaviště nebo Clam-Galassův palác čeká proměna
Kultura a cestovní ruch získá na potřebné projekty 558 milionů korun. Z nich je 245 milionů korun určeno na kultivaci areálu Výstaviště, který se má stát novým volnočasovým centrem Pražanů, a 131 milionů na rekonstrukci Šlechtovy restaurace. Desítky milionů korun půjdou do rekonstrukce knihovny v Nuslích a na technologie v Městské knihovně. Za 170 milionů korun se také bude rekonstruovat Clam-Gallasův palác.