Praha nejspíš zbourá Libeňský most, oprava by se nevyplatila
Co bude dál s Libeňským mostem?
Vedení Prahy obdrželo expertní zprávu Kloknerova ústavu ČVUT o stavu Libeňského mostu. Výsledky hovoří jasně – stav mostu je havarijní a město se bude muset rozhodnout, jak s ním v budoucnu naloží.
„Jedná se o velmi obsáhlý materiál, se kterým se musíme všichni podrobně seznámit. Asi nejdůležitější informací je, že požadovanou zatížitelnost mostu lze zajistit dvěma způsoby, buď komplexní rekonstrukcí mostu, nebo stavbou zcela nového mostu bez využití spodní stavby stávajícího mostu. Odborníci zároveň zdůraznili, že požadovanou životnost a trvanlivost mostu (100 let) lze dosáhnout pouze stavbou zcela nového mostu,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek.
Pořizovací náklady na stavbu zcela nového mostu a na komplexní rekonstrukci jsou přitom podle odhadu odborníků z Kloknerova ústavu obdobné, přibližně 550 až 600 milionů korun. Tato částka se však týká pouze rekonstrukce či výstavby nového mostu, neobsahuje další nutné investice na protipovodňová opatření, řešení návaznosti komunikací apod. Celková investice do Libeňského mostu tak bude výrazně vyšší.
Praha uzavřela Libeňský most, je v havarijním stavu
Sečteno a podtrženo, pro Prahu by bylo výhodnější stávající most zbořit a postavit úplně nový, jehož následná údržba by v budoucnu nezatěžovala městský rozpočet.
Co na to ministerstvo?
Demolici může zcela zvrátit Ministerstvo kultury, které v těchto dnech rozhoduje o památkové ochraně Libeňského mostu. Verdikt by měl být oznámen příští týden. Pokud most bude prohlášen za kulturní památku, jedinou možností bude generální rekonstrukce. V opačném případě bude další osud „Libeňáku“ v rukách vedení města.
Most uzavřeli v lednu
Libeňský most byl 19. ledna kvůli havarijnímu stavu konstrukce uzavřen pro auta a městskou hromadnou dopravu. Nyní se pracuje na jeho provizorním podepření, které by mělo být hotové do měsíce.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu