Praha nechala opravit pozůstatky po bývalé lanové dráze
V Letenských sadech byla obnovena jedna ze zapomenutých pražských technických památek, část původní lanové dráhy. V místě bývalé horní stanice vznikla nová vyhlídka. Rekonstrukce vyšla na 2,3 milionu korun.
Nová vyhlídka vznikla úpravou celého prostoru s využitím zbytků opěrných stěn, základů původní budovy a repasovaného originálního zábradlí. Kouzlo vyhlídky dokresluje jemné noční osvětlení, symbolizující zaniklou trasu původní dráhy. Samotná stavba byla ještě doplněna o nově vysazený javor a dvojjazyčnou informační tabuli.
„Místo bylo dlouhodobě značně neupravené a zanedbané. Zbytky zdí byly v havarijním stavu. Rozhodli jsme se tohle místo dát do pořádku, zvelebit jej a vytvořit tak novou vyhlídku a místo pro toulky po Letenských sadech. Tato úprava také zamezí potenciální erozi svahu,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček.
Historie lanové dráhy
Původní lanová dráha fungovala od 31. května 1891. Nejprve byla poháněna podobně jako její známější petřínská lanovka, tzv. systémem vodní převahy. Později v roce 1903 byla elektrifikována podle projektu Františka Křižíka. V této podobě fungovala až do roku 1922, ale v roce 1926 byla lanovka přestavěna na pohyblivé schodiště, které fungovalo do roku 1935. V letech 1949 až 1951 pak obě stanice a trasa dráhy zanikly kvůli výstavbě Letenského tunelu.