Praha chce omezit otevírací dobu hospod, barů a klubů
Pražští radní projednávali návrh o omezení provozní doby hostinských zařízení, podle kterého by měly bary a kluby v některých nejexponovanějších ulicích zavírat nejpozději ve 2 hodiny ráno, v pátky, soboty a ve dny předcházející dnu pracovního klidu pak ve 3 hodiny. Počátek provozní doby stanovuje vyhláška nejdříve v 6 hodin ráno.
O vydání obecně závazné vyhlášky žádala už v roce 2014 radnice MČ Praha 1. Pevná zavírací doba by se podle jejího návrhu týkala podniků v ulicích Dlouhá, Dušní, Jakubská, Kozí, Malá Štupartská, Masná, Michalská, Rybná a V Kolkovně. Právě tam je totiž podle analýz dlouhodobě nejhorší situace s nočním hlukem a rušením veřejného pořádku, k čemuž přispívá právě neomezená provozní doba místních nočních podniků, kterých je dohromady zhruba sto. Řada z nich přitom zavírá až v ranních hodinách.
„Některé ulice Prahy 1 se bohužel v noci proměnily v jeden velký klub, ve kterém je větší hluk než ve dne. Tzv. alkoholoví turisté a lidé, kteří vyrazili do centra za zábavou, se v průběhu pozdních nočních a brzkých ranních hodin jen přesouvají z jednoho nočního podniku do druhého, pořvávají na ulicích a vůbec si neuvědomují, že v okolních domech bydlí lidé, spí tam malé děti, senioři a místní občané, kteří ráno vstávají do práce. Tito lidé mají v důsledku nedostatku spánku dlouhodobé zdravotní potíže, vystěhovávají se z Prahy 1 a naše krásné centrum se pomalu vylidňuje. Občané nám píší petice, stížnosti na noční stav ulic jsou každodenní rutinou. K tomu přispívá i tzv. sdílené ubytování, které k nám přivádí další alkoholové turisty, pro které jsou v centru otevírány stále nové a nové bary. Vyhláška o omezené provozní době v těch nejexponovanějších lokalitách by mohla situaci alespoň částečně zklidnit,“ říká Daniel Hodek, místostarosta MČ Praha 1 a zároveň radní hl. m. Prahy pro sociální oblast.
Návrh vyhlášky je nyní v připomínkovém řízení, aby se k němu mohli vyjádřit zástupci všech městských částí. Poté, co ho i s potenciálními připomínkami a navrženými ulicemi vrátí, musí jeho finální verzi schválit zastupitelstvo.
Chystané nařízení vychází z opakovaných nálezů Ústavního soudu, který říká, že tyto podniky tvoří tzv. předpolí toho, co se děje ve veřejném prostoru. Zároveň tyto nálezy hovoří o možnosti obce ukládat provozovatelům hostinských zařízení povinnosti k zajištění nočního klidu.
Omezení provozní doby nočních podniků platí v současnosti například v Irsku, v australském Sydney, v britském Manchesteru a Glasgow, v řadě amerických měst nebo ve většině norských měst.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu