MagazínPražskýDEN.cz12. září 20193 minuty čtení

Práce z domova bude brzy standardem, i když firmy se tomu zatím brání

Jakkoliv se české firmy prozatím konceptu home-office a práce odkudkoliv poměrně brání, odborníci z oblasti businessu předpovídají, že se vzdálená práce brzy stane mainstreamovou záležitostí. Potvrzuje to i nejnovější výzkum, podle kterého pracuje zcela na dálku již 18 % zaměstnanců. Experti se shodují, že díky tomu se zvyšuje produktivita zaměstnanců i celková kvalita jejich práce.

Trend práce na dálku je jednoznačně na vzestupu. Podle nedávného reportu společnosti Owl Labs v současné době pracuje po celém světě zhruba 18 procent zaměstnanců zcela na dálku, 52 procent má možnost práce na dálku jednou týdně, 68 procent pak jednou měsíčně.

„Práce na dálku byla zpočátku vnímána jako zajímavý benefit pro vybrané pracovní pozice nebo jako alternativní přístup méně mainstreamových malých firem. Jak však rostou důkazy o přínosech tohoto systému, má práce z domova, potažmo i práce odkudkoliv potenciál stát se zcela běžnou normou – alespoň tedy v určitých oborech,“ komentuje Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica.cz zaměřující se na nábor technicky zaměřených pracovníků.

Důvod, proč práce z domova získává na oblibě, je, že zaměstnanci čím dál více upřednostňují pracovní flexibilitu a firmy jsou ochotné jim ji dopřát. U home-office pracovníků totiž studie prokázaly větší spokojenost s prací, nižší míru fluktuace, a především vyšší produktivitu. Podle nedávné studie odborníků z univerzity v Harvardu byl u pracovníků, kteří měli možnost pracovat odkudkoliv, zaznamenám nárůst produktivity o 4,4 procenta a zvýšila se i kvalita jejich práce.

Příliš práce podle vědců škodí. A mají to potvrzené seriózním výzkumem.
Čtěte také…
Lidé po čtyřicítce by měli pracovat jen 3 dny v týdnu, potvrdili vědci

Stejná studie rovněž zjistila, že mají-li zaměstnanci možnost pracovat vzdáleně, a tím pádem nejsou nuceni bydlet v rozumné dojezdové vzdálenosti od pracoviště, mají tendenci odstěhovat se do oblastí s nižšími náklady na živobytí, čímž si mohou zlepšit svou finanční situaci. Vůbec nejzajímavější zjištění dané studie je poté fakt, že produktivita zaměstnanců pracujících vzdáleně ještě o něco vzrostla, pokud se v dosahu 40 kilometrů nacházeli další jejich kolegové rovněž pracující vzdáleně.

„Firmy, které nejsou práci z domu či odkudkoliv nakloněny, často argumentují právě tím, že home-office pracovník nemůže těžit z přínosů každodenního kontaktu s kolegy. Harvardský průzkum ovšem naznačuje, že lidé si s tímto umějí poradit a mají-li kolegy na blízku, sami je mohou vyhledat a neformálně si předávat své zkušenosti,“ komentuje výsledek studie Gabriela Kodenková.

Odborníci tudíž firmám nabízejícím možnost pracovat odkudkoliv doporučují, aby setkávání svých vzdálených zaměstnanců podporovaly, například tím, že pro ně v oblastech, kde jich žije více, budou pravidelně organizovat pracovní či neformální setkání.

I doma vás zaměstnavatel sleduje

Podle zmíněné harvardské studie vzdáleným pracovníkům notně pomáhají i technologie. Další tříprocentní nárůst produktivity tak byl například pozorován u těch, kteří hojně používali VPN sítě a služby pro okamžité zasílání zpráv (instant messaging). Chce-li firma využívat home-office či práci odkudkoliv, mělo by tak pro ni být samozřejmostí zajištění kvalitního interního IT řešení pro vzdálenou komunikaci. Pozor by si ale zaměstnavatelé měli dát na různé nejen digitální prostředky pro sledování, zda home-office zaměstnanec skutečně v určité době pracuje.

„Někteří vedoucí v případě vzdálených pracovníků propadají mikromanagementu, detailně monitorují jejich práci a každou možnou chvíli je kontrolují. Pokud zaměstnanec plní své úkoly, je toto chování zcela neopodstatněné a škodlivé. Nabourává to důvěru mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a v podstatě ruší onu flexibilitu, která bývá často s home-office nebo prací odkudkoliv spojená,“ varuje Gabriela Kodenková.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.