Pomocníci, nebo zabijáci? Elektrické spotřebiče jako skryté hrozby ve vaší domácnosti
Určitě máte v domácnosti několik menších elektrických zařízení, která vám usnadňují život. Třeba žehličky, nabíječky, rychlovarné konvice nebo mikrovlnné trouby. V posledních letech se jejich výrobci předhánějí s novými funkcemi. Ruku v ruce s tím se však zkracuje doba, po kterou tyto spotřebiče vydrží provozuschopné. Téměř nic se neopravuje a výrobci spoléhají na to, že zákazník po konci záruční doby, obvykle po dvou až třech letech, takový výrobek prostě vymění za nový.
Jistě jste slyšeli o tajemných součástkách, takzvaných ,,kazítkách“, které znehodnotí přístroj v přesně stanovenou dobu. Dobrou zprávou je, že žádná taková součástka neexistuje. Tou špatnou, že v praxi k tomuto jevu skutečně dochází. Nemůže za to jedna konkrétní součástka, ale sestavení jednotlivých dílů v takové kvalitě, aby stroj vydržel jen po určitou omezenou dobu. A vlastně jsme si na to už i zvykli. Když si kupujeme novou televizi, nepředpokládáme, že nám vydrží dvacet let.
Nebezpečná žehlička
Moderní spotřebiče a v nich přidané rádoby moderní funkce však mohou bez dozoru napáchat mimořádné škody. Příkladem budiž žehlička s automatickým vypínáním. Autor tohoto textu má zkušenost se dvěma výrobky, u nichž výrobce deklaruje, že žehlička může být neustále připojena do elektrické sítě a jednoduše ji nastartujete zatřesením. Po skončení žehlení se pak žehlička sama vypne. Pro zapomnětlivé to zní jako vynikající zpráva, že? Kdo se nikdy nevracel domů ve strachu, že zapomněl vypnout žehličku ze zásuvky, ať hodí kamenem.
Jaké však bylo překvapení, když se žehlička přesně po dvou letech běžného používání přestala vypínat? Takové zařízení může velmi rychle způsobit požár s nenávratnými škodami a vy s tím vůbec nepočítáte, neboť žijete v přesvědčení, že vaše žehlička se prostě automaticky vypíná.
Doporučení je tedy jasné – „chytrou“ žehličku nesmíte nechat ani tak bez dozoru a nikdy ji nestavte do blízkosti hořlavých předmětů, vypnutí musíte vždy zkontrolovat. Nelze se zcela spolehnout, že tato přidaná funkce, kterou platíte ve vyšší ceně přístroje, spolehlivě funguje.
Rychlovarná konvice
O požárech způsobených rychlovarnou konvicí už bylo napsáno hodně. Pokud máte domácího mazlíčka, kterého necháte doma samotného, o průšvih si doslova koledujete. Nechtěné zapnutí kočičí packou způsobí své. Rychlovarná konvice vám však může zahořet i při přepětí v zásuvce. Nebo stačí, když se mezi spodní ohřívací základnou a konvicí nahromadí prach a nečistoty. Chystáte-li se tedy na dovolenou nebo přístroj delší dobu nepoužíváte, rychlovarnou konvici, toastery a podobné přístroje zcela jistě bezpečně odpojte ze zásuvky.
Nabíječky
S rozvojem bezdrátového nabíjení mobilních telefonů a laptopů také zapomínáme na nabíječky. Indukční nabíječky, stejně jako klasické adaptéry produkují zbytkové teplo, které rozhodně nepodceňujte. Pokud přímo nezahoří vlivem například poškozeného kabelu, mohou vám trvale poškodit přírodní dřevěný nábytek. Určité typy kabelů pak překvapivě chutnají i domácím mazlíčkům…
Mikrovlnná trouba
Autora těchto řádků osobně nemile překvapila moderní mikrovlnná trouba s grilovacími a zapékacími funkcemi, která při rozpékání pečiva pod grilem nečekaně vzplála. Jak se taková věc může stát? Na vině bylo nedostatečné vyčištění vnitřku trouby. Zejména při ohřevu mastných potravin se tuk dostává i do vnitřních částí přístroje, kde se usazuje, na to nezapomeňte. Takto usazený tuk může při zapnutém grilu, který využívá klasické topné spirály, po velmi krátké době zahořet!
Co v takovém případě dělat? Obrovskému problému můžete alespoň částečně předejít tím, že ohřívané jídlo budete v troubě zakrývat k tomu určeným poklopem, tak usazování tuku zmírníte. Také důkladně čistěte jarovou vodou všechny vnitřní části.
Pokud už k hoření dojde, správný postup je ihned odpojit přístroj ze zásuvky a v žádném případě neotvírat, tím byste jen zvýšili přístup kyslíku a požár zbytečně přiživili. Také se neprodleně přesvědčte, že jste z povrchu trouby odstranili všechny hořlavé předměty. V řadě domácností totiž volně stojící mikrovlnka slouží jako odkládací police na řadu věcí. Mikrovlnná trouba by se takto používat rozhodně neměla. Pokud se plameny rozšíří i mimo topnou spirálu grilu, neprodleně využijte hasící prostředky nebo raději volejte hasiče, požár se totiž velmi rychle může přenést na kuchyňskou linku.
I v případě malého požáru nechte přístroj před případným dalším použitím důkladně zkontrolovat v odborném servisu! Zahořením tuku totiž může dojít k životu nebezpečné vnitřní poruše elektrozařízení.
Obecně tedy platí, žádný malý domácí spotřebič, ať je sebelepší a podle výrobce sebe bezpečnější, není určen k tomu, aby byl permanentně připojen do zásuvky. Pokud se chystáte na dovolenou, nekompromisně vše co můžete, odpojte od sítě.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují