Politikům na nás nezáleží, stěžují si lokální farmáři
Foto: Unsplash
Farmářské trhy se zejména v posledních letech těší vzrůstající oblibě. Zákazníci ve městech rádi nakupují čerstvé sezónní ovoce a zeleninu, ale i další produkty lokálních producentů.
Pro malé a střední farmáře jsou trhy vítaným a stabilním odbytištěm. I přesto je ale po koronavirové pandemii jejich situace poměrně složitá. Mnozí se dokonce obávají, že v případě zhoršení epidemické situace jim bude opět znemožněno prodávat, stejně jako na počátku roku. Vinu na tom prý nesou politici.
„V době pandemie se bohužel ukázalo, že politická podpora lokálních pěstitelů a zemědělců je takřka nulová. Farmářské trhy, které jsou pro farmáře často jediným prodejním kanálem, byly několikrát uzavřeny, finanční kompenzace byly směšné a někteří farmáři museli se svou činností skončit,“ říká předseda Asociace farmářských tržišť ČR s tím, že v sousedních zemích byly farmářské trhy i během té nejhorší epidemiologické situace alespoň částečně v provozu.
„Je více než zřejmé, že osud českých farmářů, pěstitelů, chovatelů a zemědělců našim zákonodárcům na srdci příliš neleží,“ pokračuje Sedláček. I proto asociace farmářů na říjen svolala do Prahy konferenci, která se má věnovat nejpalčivějším problémům. Pozváni jsou mimo jiných i čtyři přednášející z Německa.
„Právě v Německu mají s pořádáním farmářských trhů letité zkušenosti, farmáři mají podporu politiků, veřejností jsou vnímáni jako zdroj kvalitních tuzemských potravin. To u nás prozatím není, politická podpora je minimální, to je třeba změnit,“ říká Jiří Sedláček.
Proti zákazu provozu farmářských trhů z důvodu pandemie se ostře ohradil už letos v březnu. Prohlásil tehdy: „Uzavření farmářských trhů, ve chvíli, kdy mohou obchody s potravinami fungovat takřka v běžném provozu, chápeme jako diskriminační a absurdní. Na jedné straně od politiků napříč politickým spektrem slyšíme, že chtějí lidem dopřát kvalitní tuzemské potraviny, hovoří se dokonce o zákoně, který by všem prodejcům potravin nařizoval procentuální zastoupení produktů vyrobených v Česku v jejich sortimentu, na druhé straně ti samí politici opakovaně hlasují pro uzavírání farmářských trhů, čímž zejména menší a střední farmáře vedou k bankrotu.“
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují