Podolská vodárna chystá dny otevřených dveří. Vstupné bude zdarma
Pražská vodárna.
V Muzeu pražského vodárenství v Podolské vodárně proběhne o víkendu 21. a 22. března každoroční oslava Světového dne vody. Vstupné do objektu bude zdarma a přichystána je i přednáška odborníka.
V muzeu je vystaveno třeba vodovodní potrubí z antického období, část hradního vodovodu z doby Rudolfa II., model čerpacího soustrojí z rukou českého vynálezce Josefa Božka či čerpací stroj na pohon vodního kola, který sloužil v letech 1902 až 1978 v obci Pavlovice.
„Zájemci o prohlídku mohou dorazit v sobotu i v neděli 21. a 22. března 2020 od půl desáté do půl páté,“ informuje tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek s tím, že na své si přijdou i děti. Připraveny pro ně budou nejrůznější interaktivní hry na moderních dotykových obrazovkách.
Pro vozíčkáře je v muzeu k dispozici „schodolez“, který umožní bezproblémový přístup do expozice, jež je koncipována jako bezbariérová.
Světový den vody
Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou.
Mottem Světového dne vody 2020 je „Water and climate change“ („Voda a změna klimatu“). Letošní Světový den připomíná veřejnosti, jak těsně a neoddělitelně jsou spojeny dopady klimatické změny s vodou a jejím hospodařením.
ČTĚTE TAKÉ
Perlivá voda způsobuje řadu zdravotních obtíží. Proč se jí raději vyhnout?
Součástí programu v Podolské vodárně proto bude také přednáška soukromého zemědělce a lesníka Daniela Pitka na téma „Pestrá krajina potřebuje vodu“. Ta se uskuteční v sobotu 21. března od 16 hodin v čerpací stanici Podolské vodárny.
„Kvůli omezené kapacitě je nutné se zaregistrovat na webových stránkách www.pvk.cz. Registrace byla spuštěna ve čtvrtek 20. února ve 12 hodin,“ dodal Tomáš Mrázek. Vstup na přednášku je stejně jako do muzea zdarma.
Historie muzea
Historie Muzea pražského vodárenství sahá až do roku 1952, kdy první návštěvníci zamířili do suterénních prostor v tehdejším sídle Pražských vodáren na Národní třídě.
Do areálu vodárny v Podolí se muzeum přestěhovalo v roce 1996. O rok později byla expozice s výstavní plochou o rozloze 800 m², s depozitáři a přednáškovým sálem slavnostně otevřena.
AKTUALIZACE 10. 3. 2020: Společnost PVK oznámila zrušení této akce. „Reagujeme tak na nařízení vlády, která zakázala všechny společenské, sportovní a kulturní akce s účastí více než sto lidí. Do muzea při dnech otevřených dveří pravidelně zamíří tři až čtyři tisíce lidí,“ vysvětlil tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek.