Podceňované onemocnění může skončit ztrátou zubů
Paradentóza je po zubním kazu druhou nejčastější příčinou ztráty zubů. Toto poměrně časté onemocnění dásně, závěsného aparátu i okolní kosti způsobuje nedostatečná ústní hygiena, ale také podceňování příznaků.
Počáteční fáze paradentózy člověk necítí, protože onemocnění téměř nebolí. Prvotními příznaky bývají nejčastěji krvácející dáseň, citlivost, zapáchající dech, otok dásní a kývání zubů.
Ignorování těchto signálů přitom může časem vést až ke ztrátě zubů. Mezi nejvíce ohrožené skupiny patří lidé, kteří mají paradentózu v rodině, užívají antidepresiva, trpí cukrovkou, ale také třeba kuřáci.
Primární příčinou onemocnění je nedostatečná ústní hygiena, která představuje živnou půdu pro nebezpečné bakterie žijící v povlaku na povrchu zubu.
Lepkavý biofilm složený ze zmíněných bakterií, slin a zbytků potravy následně napadá dásně a způsobuje nebezpečný zánět.
Lidé, kteří mají podobné problémy, by měli překonat předsudky a vyhledat pomoc odborníka. Ten umí onemocnění stabilizovat do takové míry, že se pacient může vyhnout extrakci zubu.
Při léčbě je nutná součinnost pacienta. Ten musí v první řadě stoprocentně dodržovat ústní hygienu a řídit se radami lékaře. Teprve poté je v pokročilých fázích onemocnění možné již chybějící zub nahradit implantátem.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu