Pražské zprávyPražskýDEN.cz14. září 20212 minuty čtení

Počet případů klíšťové encefalitidy v Praze razantně narostl

Klíšťová encefalitida

Foto: Pixabay

Pražští hygienici zaznamenali v průběhu srpna 9 nových případů klíšťové encefalitidy. Jak vyplývá z údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem, od začátku roku do konce srpna jde už o 26. případ encefalitidy. Loni touto dobou to bylo jen 13.

Většímu výskytu klíšťat, a tedy i pravděpodobnému vyššímu počtu případů nahrává současné počasí. Po velmi chladném konci srpna přišlo se zářím oteplení a průměrné srážky. Četnější návštěvy lesa si proto žádají zvýšenou opatrnost před klíšťaty, která mohou člověka nakazit lymeskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou. Klíšťata se ovšem zdaleka nevyskytují jen v lesích, najdete je i kolem vodních ploch, v městských parcích a na vlastní zahradě.

ČTĚTE TAKÉ: Třetina klíšťat v Praze je nakažená. V některých lokalitách až polovina

Až koncem září je možné očekávat, že noční teploty začnou klesat k 5 °C, což je hraniční teplota, kdy klíšťata ještě vylézají. Není vyloučeno, že se v říjnu neoteplí a sezona klíšťat se neprotáhne o dalších pár týdnů. Vzhledem k tomu, že v loňském roce zaznamenali hygienici 55 % případů až mezi zářím a prosincem, lze předpokládat, že sezóna klíšťat vyvrcholí teprve v následujících týdnech. Přitom celorepublikový průměr je 31 %. 

Kraj Praha1-8/20211-8/20208/20218/2020
Klíšťová encefalitida261394
Lymeská borrelióza55531521

Proti encefalitidě je jen očkování

Lymeskou boreliózou klíště člověka nakazí do 24 hodin. Původem jsou bakterie, proto je pro léčbu možné použít antibiotika. Klíšťovou encefalitidu ale klíště dokáže přenést za pár minut, nanejvýš do 2 hodin od zakousnutí. Jde o virové onemocnění, proto zde antibiotika nefungují a lékaři pouze mírní příznaky onemocnění. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování.

„V současné době se mnozí stále soustředí na probíhající pandemii covid, ale je nutné si uvědomit, že ostatní nemoci nevymizely a jsou zde nadále s námi. ČR patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, a právě klíšťová encefalitida je nemocí, jejíž výskyt covid nijak neovlivnil; naopak počty případů této nemoci se v ČR v posledních letech zvyšují,“ varuje MUDr. Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu. 

Očkovat se můžete celoročně

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné absolvovat i v období aktivity klíšťat. Při tzv. zrychleném schématu se druhá dávka aplikuje už 2 týdny po první a za dalších 14 dní je možné očekávat dostatečnou ochranu. Pro třetí dávku je třeba k lékaři zajít po šesti až dvanácti měsících. Doba na přeočkování, už jen jednou dávkou, je v závislosti na věku po dalších 3 nebo 5 letech. Průměrná cena jedné dávky je 900 Kč a zdravotní pojišťovny na ni přispívají v rámci svých preventivních programů. 

ČTĚTE TAKÉ: Krvelačná klíšťata v Praze útočí! Jsou mimořádně aktivní. Jak s nimi správně zatočit?

Nepřehlédněte