Počet nakažených virózou a chřipkou v Praze roste, o epidemii ale ještě nejde
Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup.
V Praze postupně narůstá počet nemocných akutními respiračními infekcemi (ARI). Nemocnost se zvyšovala i v průběhu druhého kalendářního týdne roku 2018, tj. v období od 8. do 14. ledna. Tento vývoj však byl Hygienickou stanicí hlavního města Prahy očekáván.
„Počet nemocných postupně dosahuje hodnot, které jsme registrovali v předvánočním období. O epidemii ale zatím stále nejde,“ vysvětluje ředitel HSHMP Jan Jarolímek. Nejvíce nemocných ARI v Praze je nedále mezi dětmi ve věku 0-5 let. Následuje skupina mladých lidí ve věku 15–24 let.
Z dosud prováděných vyšetření stále ještě převažují respirační viry jako například rhinoviry či coronaviry.
„Pozvolna však stoupá i záchyt obou typů chřipkových virů, A i B. Ty jsou však zachycovány ojediněle. Výskyt závažného průběhu chřipky jsme v Praze ve druhém kalendářním týdnu zatím neevidovali,“ doplňuje Jarolímek.
Jak tedy poznáme pravou chřipku?
„Na rozdíl od běžné virózy vás u chřipky zaskočí její rychlý nástup – náhle nemůžete udělat ani krok, příšerně vás bolí klouby a teplota je nad 38 stupni C. Ostatní příznaky chřipky jsou podobné viróze. Chřipka je jedním z nejčastějších lidských onemocnění, ale nikdy by se neměla podceňovat. Za loňskou chřipkovou sezónu zemřelo jen v Praze 29 osob,“ říká šéf pražských hygieniků.
Existují nějaká účinná hygienická opatření proti chřipce?
„Vyhnout se kontaktu s nemocnými osobami. Stačí jeden člověk – například z početnější rodiny, který onemocní a nákazu přenese i na další osoby. Z dalších preventivních opatření je ještě možné zmínit pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou. Neumytýma rukama by se lidé rozhodně neměli dotýkat očí, nosu a úst, V neposlední řadě se vyplatí dbát na pestrou stravu a dostatek odpočinku. Na očkování by už v tuto chvíli mohlo být pozdě, organismus by si před možným příchodem chřipkové epidemie nemusel vytvořit dostatečné množství protilátek,“ uzavírá Jarolímek.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu