Příslušníci řady domorodých kmenů kdysi věřili, že fotografie kradou duše. Některé více izolované kmeny se dokonce portrétování brání dodnes. Ten, kdo vlastní podobiznu vaší tváře, má nad vámi údajně moc. Kdo ale byla žena, která o svou duši přišla jako první v historii?
Vyfotit fotku je dnes záležitostí několika málo vteřin. Jednoduše sáhneme do kapsy pro telefon, spustíme aplikaci a stiskneme virtuální spoušť na displeji. Odhaduje se, že v současné době vznikne na světě každou vteřinu zhruba 45 tisíc fotografií, což za jediný den dělá asi 4 miliardy fotek. A velká část z nich zachycuje právě lidi.
První fotopokusy
Zřejmě nejstarší dochovanou fotografií na světě je snímek francouzského vynálezce a průkopníka fotografie Nicéphora Niépceho z roku 1825. Jedná se o heliografickou kopii rytiny mladého chlapce vedoucího koně do stájí. Dříve se za nejstarší fotografii vůbec považoval „Pohled z okna v Le Gras“ z roku 1826 od stejného autora. Pořízena byla ve francouzském městečku Saint-Loup-de-Varennes a expozice údajně trvala dlouhých 8 hodin.

Kvalita obou fotografií nebyla valná, ale vědecký pokrok šel rychle kupředu. Již kolem roku 1840 vznikaly vcelku realistické fotografie i první fotoportréty. Jedním z významných průkopníků oboru byl anglický vědec, filozof a lékař John William Draper. Ten prostřednictvím metody zvané „daguerrotypie“ zachytil svou sestru Dorothy Catherine Draper. Historie si ji bude zřejmě navždy pamatovat jako první vyfotografovanou ženu.
Pomáhali si moukou
Fotografování portrétu probíhalo nejspíš na konci roku 1839 na střeše hlavní budovy New York University. Aby byl obraz jasnější, měla Dorothy tvář pokrytou vrstvou mouky. České dobové noviny z roku 1902 zmiňují, že snímek vyvolal ve své době hotovou senzaci. Mimo jiné i proto, že modelka musela údajně kvůli expozici vydržet nehybně sedět asi šest minut.

Snímek se po letech dostal do majetku potomků jistého anglického lorda Herschla. V současné době je poškozený po neúspěšném pokusu o restaurování v roce 1934 a nachází se v archivu Spencer Museum of Art v americkém Kansasu.
Zpátky ale k Dorothy. Upřímně řečeno, příliš mnoho toho o ní zase nevíme. Narodila se 6. srpna 1807, takže na fotografii je zachycena ve věku 32 let. Zajímavější ale je, že se dožila vskutku požehnaného věku 94 let. Zemřela 10. prosince 1901, kdy už bylo fotografování naprosto běžnou záležitostí. Pochována je na jednom brooklynském hřbitově společně se svými blízkými i bratrem.
Úplně první nebyla
Pro naprostou přesnost se sluší dodat, že Dorothy sice zřejmě byla prvním člověkem, kterému někdo jiný vytvořil fotoportrét, ale nebyla prvním člověkem zachyceným na fotografii. Tímto prvenstvím (i když také ne zcela jistým) se může pyšnit jistý neznámý obyvatel Paříže, který se nejspíš čirou náhodou v roce 1838 (ale možná i 1839) vyskytoval na Boulevard du Temple. Své vlastní fotografické pokusy zde zrovna prováděl Louis Daguerre, vynálezce již zmíněné „daguerrotypie“.

Zřejmě o rok později a nejspíš o několik týdnů až měsíců před Dorothy – v roce 1839 – vytvořil svůj vlastní autoportrét (selfie) také Američan Robert Cornelius. I ten se překvapivě dožil vysokého věku, zemřel v roce 1893, když mu bylo 84 let.
